Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

LeWeb’de Öne Çıkan Oturumlar [LeWeb 2014]

LeWeb’de Öne Çıkan Oturumlar [LeWeb 2014]

LeWeb’in bu yılki programında dikkat çeken oturumlar arasından bir seçki.

Dijital inovasyon çatısı altında girişimciler, kurumsal şirketler, teknoloji geliştiriciler ve markaların bir araya geldiği bir konferans LeWeb. Bu yıl 9 – 10 – 11 Aralık’ta Paris’te gerçekleşecek olan etkinliğe içerik ortağımız Akbank ile beraber izleyeceğimiz bu etkinlikte öne çıkan oturumları inceledik.

9 Aralık

Crowd Economies on the Rise / Pullman Stage / 10.30 – 11.30

Crowd Companies kurucusu Jeremiah Owyang moderatörlüğünde gerçekleşecek olan oturumda kitlesel katkılarla kurulan ve genişleyen endüstrilerin trendini, zorluklarını ve fırsatlarını tartışacak.

Wearable Computing – Ready to Take Off / Pullman Stage / 11.30 – 12.30

Giyilebilir teknolojiler bu özellikle sağlık ve spor ile Google Glass gibi spesifik özelliklerle gelişti. Gelecek yıl ise Apple Watch gibi bir çok ürün ile bu pazarın genişleyeceği öngörülüyor. James McQuivey (Vice President & Principal Analyst, Forrester Research) moderatörlüğünde giyilebilir teknolojilerin 2015 yılında ne yönde gelişeceğini ve hangi ürünleri konuşacağımızı göreceğiz.

Video Games and Neuroscience: A Vision of the Future Medicine and Education / Pullman Stage / 14.50 – 15.20

Kaliforniya Üniveristesi profesörlerinden Adam Gazzaley, nöroloji ve video oyunlarının arasındaki bağı araştıran bir bilim adamı. Gelişen yazılım ve donanım dünyalarının yarattığı video oyunlarına katkısını değerlendirerek eğitim ve sağlık alanında yapabileceklerini değerlendirecek.

10 Aralık

The Reinvention of Healthcare / Pullman Stage / 10.20 – 11.45

Akıllı telefonlar, 3 boyutlu yazıcılar ve birden fazla noktada aynı anda bulunmayı sağlayan teknolojiler sayesinde sağlık alanındaki gelişmeler de büyük bir ivme kazandı. Giyilebilir teknolojiler de bu gelişmelerin kullanılabilirliğini genişletti. FitbitBetterDoctor gibi teknolojileri geliştiren SoftTech VC’den Jeff Clavier yönetiminde gerçekleşecek oturumda teknoloji gelişiminin sağlık sektörüne etkileri konuşulacak.

Exploring the Smart Home of the Future / Eiffel Stage / 10.50 – 11.15

Apple ve Google’dan sonra Microsoft, Samsung, Cisco da akıllı ev alanında adımlar atıyor. Somfy France’den Serge Darrieumerlou; bu teknolojinin dünyamıza nasıl gireceği, internete sürekli bağlı olan bir evde yaşamanın yaratacağı değişim ve üreticilerin bu konudaki tavrından bahsedecek.

The Arts / Pullman Stage / 16.05 – 17.15

Müzikten fotoğrafçılığa, sanat varlığımızı ispatlamak için kullandığımız bir araç. Yetenekli müzisyenler, varlığını kitlelere duyururken bir teknolojiyi kullanıyor ve bir kayıt şirketiyle sözleşme imzalamadan şöhrete kavuşuyor. Öte yandan sosyal medya ve dijital ağların genişlemesi nasıl oldu da bu sanatçıların hayranlarıyla iletişim kurmasını sağladı? Bilgi ve üretim bu kadar kolay paylaşılıyorlar telif hakları bu çerçeve içinde nerede yer alıyor?

11 Aralık

Future of Online Education / Pullman Stage / 10.45 – 11.05

Coursera kurucu ortağı Daphne Koller, çevrimiçi ve dijital eğitimin geleceğini ve geleceğin muhtemel eğitim modellerini bir potada eriterek muhtemel sonuçları yorumlayacak. Geleneksel eğitimin atıl kaldığı konumlarda yeni nesillerin verimliliğini arttırmak için farklı fikirler tartışılacak.

Why do Swedish start-ups succeed inernationally? / Eiffel Stage / 11.35 – 11.50

İsveç son yıllarda kuzeyli ülkelerle birlikte teknoloji konusunda büyük ilerlemeler kaydediyor. Spotify, Skype ve Minecraft gibi örneklerle teknolojiye yön veren ülkeler arasında giren İsveç’i diğer gelişmiş ülkelerden ayrılan özellikleri nelerdir?

The Markers / Pullman Stage / 11.45 – 12.45

Kendi ihtiyaçlarını karşılamak için kendi imkanlarıyla çeşitli araç ve gereçler yapan insanlar Maker olarak anılıyor. Son yıllarda genişleyen bu alt kültür, robot ve 3 boyutlu yazıcıların da gelişmesiyle büyük ivme kazandı. Eskiden küçük kitlelerin ilgilendiği bu konu giderek geniş kitlelere yayılıyor. İlerleyen yıllarda ile ana akım gündemler arasında anacağımız bir konuma gelecek.

Drones / Pullman Stage / 2:00 – 3:00

Ticari amaç ile üretilen insansız hava araçları yani kısaca drone’lar; film çekimlerinden tarım arazileri gözlemeye, aksiyon sporlarından balta girmemiş ormanların taranmasına kadar geniş kullanına sahip. Peki ya bu teknoloji pazarlama alanında nasıl kullanılabilir? Uygulanacak yasak ve engellemeler drone’ların geleceğini nasıl etkileyecek? Ortaya çıkacak iş ve sektörel fırsatlar diğer girişimcileri nasıl etkileyecek?

Etkinlik programının tamamını buradan inceleyebilirsiniz. Ve tabii etkinlik boyunca öne çıkan gelişme ve oturumları size Akbank ile birlikte aktaracağız.

Akbank’la birlikte bu yıl içinde detaylıca aktardığımız diğer konferanslar:

SXSW Interactive 2014
Cannes Lions 2014
Kristal Elma 2014