Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

“Leonardo; Evrensel Deha” Rahmi Koç Müzesi’nde

“Leonardo; Evrensel Deha” Rahmi Koç Müzesi’nde

Rahmi M. Koç Müzesi, Leonardo da Vinci’nin (1452 – 1519) bilimsel ve mühendislik çalışmalarını konu alan büyük bir sergiyi Türkiye’ye getiriyor.

1 Kasım – 31 Aralık 2006 tarihleri arasında sürecek olan sergi Leonardo’nun 1478 ile 1513 yılları arasında tasarladığı pek çok objenin çizimlerinden yola çıkarak hazırlanan 40 makinenin gerçek boyutlardaki reprodüksiyonlarından meydana gelmektedir. Eserlerin büyük bir kısmı İstanbul’daki Rahmi M. Koç Müzesi’nde, birkaçı ise Ankara’daki Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenecektir.

Sergi birimleri genel hatlarıyla beş geniş kategoriye ayrılmıştır: Mekanizmalar ve doğanın dört ana öğesi: Toprak, Su, Hava ve Ateş. 

Serginin en büyük özelliği herbiri çalışır durumda olacak makineler ziyaretçiler yani bizler tarafından da kullanılabilecektir ve karıştırılabilecek 🙂


Mekanizmalar
Da Vinci ağır bir yükü en kolay şekilde kaldırmak gibi her gün karşılaşılan sorunları pratik olarak çözmek için bilim tarafından tanımlanmadan önce çoğunu tecrübesine dayanarak bildiği doğa kanunlarından yararlanarak basit ve yenilikçi makineler tasarlamıştır. Da Vinci hareketi enerjiye dönüştüren sistemler, dişli çarklar, kaldırma sistemleri ve günümüzde imal edilen otomobillerde bile kullanılan hareketi, bilyeli rulmanlar vasıtasıyla ileten sistemler tasarlamıştır.

Ates
Top, makineli tüfek ve serginin en büyük sürprizlerinden birisi zırhlı araç, içine girilebilen tahtadan yapılmış hareketli savaş tankı gibi savaşta kullanılan makine tasarımları 

Su
Salyangoz dişli veya Archimedes’in vidası gibi su kuvvetini kullanarak enerji üreten makineler, Da Vinci’nin insanların su üzerinde yürümesi için tasarladığı donanım; ve günümüzde hızlı yüzmek için kullanılan yüzgece benzeyen örgülü eldiven.

Kara
Vince, matbaa makinesine ve yağ presinden başka ilaveten, Da Vinci insan hareketini taklit eden makineler de tasarlamıştır. Bu bölümdeki en etkileyici nesne kesinlikle teknoloji devriminden yüzyıllar önce icat edilen robottur. 

Hava
İnsanlar gökyüzünü fethetmeden yüzyıllar önce Da Vinci’nin tasarladığı uçan makinelerin modelleri. Görülmeye değer olanlar insanın