Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

iSKN Slate, Kağıt Üzerindeki Çizimleri Aynı Anda Dijitalleştiriyor

iSKN Slate, Kağıt Üzerindeki Çizimleri Aynı Anda Dijitalleştiriyor

Kickstarter girişimi olarak başlayan iSKN Slate, kağıda dokunarak dijital çizim yapmak isteyen sanatçılar için uygun bir alternatif sunuyor.

iSKN Slate, sanatsal çizimler yaparken kaleminize takacağınız mıknatıslı bir halka aracılığıyla kağıttaki çiziminizi dijitalleştirebiliyor. Kağıdın altındaki tablet, halkanın hareketlerini algılıyor ve mıknatısları kullanarak Imagink isimli özel uygulamasında çiziminizin dijital bir kopyasını yaratıyor. Imagink uygulaması, Mac ve Windows bilgisayarlar ve ayrıca iOS cihazlarda çalışıyor.

2013’te iSketchnote adıyla Kickstarter projesi olarak doğan Fransız girişimi iSKN, 350 bin dolar fon toplamasının ardından ilk ürününü 2015 yılında piyasaya sürdü. Bu fon onların başlangıç hedefinin 10 katıydı. Fakat teorik olarak planladıkları ürün, pratikte çok parlak bir sonuç vermedi. Başka bir deyişle pek çok Kickstarter girişiminin başına gelen bir tür hayal kırıklığı yaşadılar. Kullanıcılar, projenin Kickstarter’daki sayfasında Slate’in yazılımsal sorunlarından, kör noktalarından ve kalemi algılamama sorunlarından bahseden yorumlar paylaştılar. Bu yaşananların ardından, şirket Slate 2’yi üreterek ürünü güncelledi. Slate 2’nin perakende olarak satışı, 21 kasımdan itibaren 169 dolar fiyatla başlayacak.

Ekran değil de kağıt üzerinde çalışma hissinden hoşlanıyorsanız ve yazılı notlardan öteye gidip sanatsal işlerinizi dijitalleştirmeyi istiyorsanız bu ürün size uygun olabilir. Ancak satın almadan önce Slate 1’deki sorunların giderildiğinden emin olmak gerekiyor. Ayrıca yazıyla ve çizgiyle alınan notları dijitalleştirebilen Wacom’un Smartpad serisi ürünleri de yaptığı işin türüne göre bazı sanatçıların işini görebilir.

The Verge’den Dami Lee’nin aktardığına göre Slate 1 tam olarak çiziminizin kopyasını çıkaramıyordu. Üstelik kullanım sırasında bazı kısıtlamalar getiriyordu. Her şeyden önce mıknatıslı bir sistem olduğundan Slate 1 çizim sırasında kararsızlaşıyordu. Cihaza çizim sırasında etrafta mıknatıslı objeler bulundurulmaması konusunda uyarılar eklenmişti. Hatta metal bir masada çizim yapmaktan kaçınılması gerektiği vurgulanıyordu. Mıknatıslı halkanın kullanıcıya tek bir boyut seçeneğiyle gelmesi de bir başka sorundu. Sanatçının tercih ettiği kalemin çok kalın olması durumunda cihaz o sanatçı için kullanım dışı kalıyor. Tablette basınç hassasiyeti olmayışı da bir başka eksiklik. Slate 2 ile bu gibi sorunların giderilmiş olması bekleniyor.

iSKN Slate henüz doğrudan Photoshop veya Illustrator programlarıyla kullanılamıyor. Imagink uygulamasıyla çizimlerin JPG, PNG, SVG, PSD ve MP4 formatında çıktısını almak mümkün. MP4 formatı, çizim sürecinizi kaydetmek isterseniz geçerli.

Görsel: iskn.co