Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

İkonik Film Otomobillerinin Bisiklet Halleri

80’li ve 90’lı yılların ünlü filmleriyle hafızalara kazınan ikonik otomobiller, İspanya’daki trafik karşıtı kampanya için bisiklete dönüştürüldü.

Star Wars serisindeki Millennium Falcon haricinde, 80-90 dönemi Hollywood sinemasının en akılda kalan taşıtları otomobillerdi. Popüler kültürün efsane otomobilleri; Hayalet Avcıları’nın Dr. Peter Venkman’ı, Geleceğe Dönüş’ün Marty McFly’ı ve Salak ile Avanak’ın Harry’si gibi film kahramanlarının karakterlerinden izler taşıyor ve onları tamamlıyordu.

Sene 2016 olduğundaysa, efsaneleşen bu araçlara karşı bakış açısının biraz değişim geçirdiğini söyleyebiliriz. Onları hâlâ seviyoruz ama bu otomobillerin dünyamız ve geleceğimiz için pek de iyi olmadığını biliyoruz. Çünkü onlar karbon dioksit salgılıyor ve havayı kirletiyor, yolların tıkanmasına, kaldırım seviyesinin yükselmesine, yayaların ve ortalama 2 ton ağırlığındaki bu makineleri kullanmayan herkesin hayatının ve sağlığının tehlikeye girmesine sebep oluyor.

“Aracınızı yalnızca çok ihtiyacınız olduğu durumlarda kullanın” mesajı veren kampanya ile İspanya Genel Trafik Kurumu (Dirección General de Tráfico), filmlerin ölümsüzleşen otomobillere duyulan sevgiden yola çıkarak Ogilvy & Mather Madrid’le birlikte, Hayalet Avcıları’ndaki ECTO-1’i, Geleceğe Dönüş’teki DeLorean’ı, Salak ve Avanak’ın Mutt Cutts otomobillerini bisiklete dönüştürdü.

DeLorean, bir dağ bisikletinin arka kısmına, tahmin edeceğiniz gibi bir kondansatörün yanı sıra filmdeki Mr. Fusion benzeri bir enerji reaktörü eklenerek oluşturuldu ve ortaya saatte 140 kilometre yapabilen bir elektrikli bisiklet çıktı. ECTO-1 (filmde 1959 model bir Cadillac) şehir içi kullanım için ideal, şık ve hayaletleri kolay yakalamak için çevik bir bisiklet haline geldi. Mutt Bike haline gelen Mutt Cuts ise yumuşak kaplamayla birlikte kuyruğu ve kulakları olan bir köpek bisiklete dönüştü. Madrid sokaklarının muhtelif yerlerine bırakılan bisikletler, film hayranlarının kullanımına sunuldu.

Künye:

Müşteri: Dirección General de Tráfico
Başlık: “DGT BIKE DESIGN”
Reklam Ajansı: Ogilvy & Mather Madrid, İspanya
Genel Yaratıcı Yönetmen: Paulo Areas
Sanat Yönetmenleri: Diego Lauton, Javier Martinez
Metin Yazarı: Emilio Holguin
Fotoğrafçı: Jesus Alonso

Görsel: YouTube, Ogilvy & Mather Madrid

REKLAM