Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Hayvanların Nesli Tükendikçe Silinen Yazı Karakteri

Hayvanların Nesli Tükendikçe Silinen Yazı Karakteri

WWF Portekiz, Bar Ogilvy iş birliği ile nesli tükenmekte olan hayvanlara dikkat çekmek amacıyla hayvanların sayıları azaldıkça silinerek kaybolan bir yazı tipi geliştirdi.

Daha önce vahşi doğada yalnızca bin 864 panda kaldığına dikkat çekmek amacıyla Japonya’da Panda fontunu yaratan World Wildlife Fund / Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (WWF), bu kez kaybolan yazı tipiyle nesli tükenmekte olan hayvanlara dikkatleri çekiyor. WWF Portekiz ve Lizbon Hayvanat Bahçesi tarafından Bar Ogilvy iş birliğiyle hayata geçirilen ‘The Endangered Typeface‘ (Nesli Tükenmekte Olan Yazı Tipi) adlı kampanya, altıncı yok oluşun tabiri caizse kırmızı bülteni sayılabilir.

Dünya tarihinde yer alan ve çok sayıda canlı türünün aynı anda veya sınırlı bir zaman dilimi içerisinde yok olduğu dönemler ‘kitlesel yok oluş’ olarak adlandırılıyor. Bilim insanlarına göre daha önce 5 kitlesel yok oluşu deneyimleyen dünya, hali hazırda 6. kitlesel yok oluş döneminin içinde bulunuyor. WWF Portekiz, tıpkı hayvanlar gibi nesli tükenen yazı karakteri ile dünyanın karşı karşıya olduğu tehlikeyi basit ama etkili bir şekilde ortaya koyuyor. Her harfin bir hayvana karşılık geldiği yazı karakterinde, hayvan sayısı azaldıkça ilgili harf de kaybolmaya başlıyor.

Tam anlamıyla yaşayan bir yazı karakteri olan ‘The Endangered Typeface’, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’nden alınan verilerle düzenli olarak güncelleniyor. 22 Mayıs Uluslararası Biyoçeşitlilik Günü’nde lansmanı yapılan kampanyanın sloganı da, “Tüm hayvanları korumak için doğmuş, yaşayan bir yazı tipi”. IUCN’nin verilerine göre 42 binden fazla türün nesli tükenme tehlikesi altında bulunuyor.

Kampanyanın tanıtım filmini aşağıda izleyebilir; Nesli Tükenmekte Olan Yazı Tipi’ni bu bağlantıdan indirebilir veya aynı web sitesi üzerinden bağışta bulunabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

ANP|WWF (@wwfportugal)’in paylaştığı bir gönderi


Görseller: Instagram, Youtube