Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

GTA: Görsel Tarih Arşivi

GTA: Görsel Tarih Arşivi

Hacettepe Üniversitesi ve Tübitak’ın ortak projesi olan Görsel Tarih Arşivi, yakın dönem Türkiye Cumhuriyeti tarihi ile ilgili en büyük eksikliklerimizden biri olan görsel kaynak ihtiyacımızı karşılamak üzere başlatılmış bir proje.

Proje, Wiki yöntemiyle, yani kullanıcıların ekledikleri içeriklerle genişleyen bir arşic kurma iddiasında. Üye olmadan görsellere ulaşamıyorsunuz, üye olduktan sonra da fazladan görsellere ulaşabilmeniz için yeni görseller eklemeniz gerekiyor.

Kendi tanıtım metinleri de şöyle:
Arşivde, Türkiye’nin modernleşme süreci, özellikle Atatürk döneminde yapılan inkılaplarla ilgili görsel verilere ulaşabilirsiniz. Fotoğraf, kartpostal, pul, afiş vb. imajlarından oluşan veriler, Türkiye’nin görsel mirasını tespit etmek ve paylaşmak amacıyla bir araya getirilmiştir. Arşivdeki materyalin eğitim ve araştırma amaçlı kullanımı ücretsizdir, ancak üye olmanız gerekmektedir.

Üyeliğim henüz oyanlanmadığı için örnek görselleri Etrafta.com‘dan kullandım.

Türkiye´nin ilk kadın muhtarı Gül Esin Hanım.II. Meşrutiyeti ilan etmek üzere İstanbul’a gelen Hareket Ordusu askerlerinin Yıldız Sarayı’nı ele geçirmeleri