Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Google’ın Otonom Aracı Güvenilirliği Kanıtlanmadan Satılmayacak [SXSW 2016]

SXSW 2016’nın öne çıkan başlıklarından biri de Google’ın 2009 yılında çalışmalarına başladığı sürücüsüz araç projesindeki son gelişmeler oldu.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

Google, sürücüsüz araç geliştirme çalışmalarına 8 yıldır devam ediyor ve insanların direksiyon başına geçip araba kullanmasına gerek kalmayacağı, uzun yolculuklar sırasında arkasına yaslanıp yolun keyfini çıkaracağı bir gelecek fikri artık yalnızca bir hayalden ibaret değil.

Ancak tabii ki geniş kitlelerin kullanımına sunulmadan önce otonom araç geliştirme konusunda gelinen son noktayı bilmemiz gerekiyor. SXSW sahnesinde Google’ın otonom araba programı hakkındaki deneyimlerini paylaşan Google Self Driving Car Project ekibi yöneticisi Chris Urmson’a göre bu otomobillerden birini satın almak, bir ev satın almak kadar güvenli olmadığı sürece mümkün olmayacak. Urmson’a göre Google için güvenlik birinci planda ve sürücüsüz araçların trafikteki hareketleri insan sürücülerden daha güvenli hale gelmediği sürece bu araçların satışına başlanmayacak.

Geçen yıl Amerika’da 38,000 kişinin, dünya çapında ise 1.2 milyon kişinin çeşitli trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirten Urmson, Google araba programı ile projenin başlangıcından bu yana yaklaşık 2 milyon 254 bin kilometre yol kat edildiğini ve bu rakamın insan ömrüne vurulduğunda 90 yıllık bir sürüş tecrübesi anlamına geldiği bilgisini verdi.

Google’ın filosunda bulunan lazer, kamera, çeşitli sensörler ve radar sistemiyle donatılan sürücüsüz araçları program boyunca ilginç şeylerle karşılaşmış. Bu olaylardan en ilginci ise elektrikli tekerlekli sandalyedeki ve elinde süpürge olan yaşlı bir kadının beklenmedik bir anda sürücüsüz aracın önüne çıkıp daireler çizerek ördek kovalaması olmuş. Ters yönden gelen bisikletliler ve Google arabaları görünce heyecanlanan yayalardan kaynaklanan tehlikeler kazasız belasız bir şekilde atlatılmış.

Urmson, ‘’anormal durumlar’’ şeklinde sınıflandırdığı bu gibi olaylar karşısında sürücüsüz araçların çok kısa bir süre içinde genel bilgiye dayanan hayati kararlar vermek zorunda olduğunu ve araçların insanların yaptığı riskli hareketlerden kaçınmaya çalıştığını söyledi.

Kendi kendini sürebilen bu arabalar, her ne kadar bir miktar güven verse de şimdilik mükemmellikten uzak görünüyor. Urmson, oturum sırasında bu program süresince yaşadıkları en utanç verici anlardan birinin geçtiğimiz Sevgililer Günü, Google filosunda yer alan, otonom bir Lexus’un Kaliforniya’da bir otobüsle çarpışması olduğunu da açıkladı.

Bu kazanın meydana gelmesine sebep olan temel şey; sürücüsüz aracın otobüs şoförünün nasıl bir karar verebileceğini hesaplamaya çalışması, otobüs şoförünün ise aracın o an nasıl bir karar verip hareket edeceğini hesaplamaya çalışmasıydı. Ancak, her ikisinin hesaplamalarında yanıldı ve bu durum kazayla sonuçlandı.

Kaza şu şekilde gerçekleşti: Sürücüsüz araç sağa dönmek için sinyal verdi ve kırmızı ışık yanarken çok şeritli yolun sağ şeridine geçti. Fırtınadan dolayı yola savrulan kum torbaları önünü kapatıyordu. Işık yeşile dönünce birkaç aracın geçmesini bekledikten sonra kum torbalarının yanından geçerek orta şeride doğru ilerledi. Bu sırada bir halk otobüsü arkadan geliyordu. Google araba, otobüsün yavaşlayacağını düşündü. Fakat otobüs yavaşlamadı ve otonom araç yalnızca 3 kilometre hızla giderken saatte 24 kilometre hız yapan otobüse yandan çarptı. Meydana gelen bu kaza sonucunda ise neyse ki yaralanan olmadı.

Yaşanan bu olay, Google’a ait sürücüsüz araçların şimdilik daha geniş, trafiğin daha az yoğun olduğu yollarda ve güneşli hava koşullarında daha rahat gidebildiğini; zorlu hava şartları altında, yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu yollarda ise hala biraz sorun yaşadığını gösteriyor.

Urmson ve ekibi, binlerce sensörün yer aldığı, lazer sistemi ve kamera gibi teknolojik donanımlara sahip bu gaz pedalsız, direksiyonsuz araçları evlerin garajlarında ve otoparklarda görmeden önce insanlar için en güvenilir hale getirildiğinden emin olmak zorunda.

Urmson’a göre sürücüsüz araçlarla yapılan test sürüşlerinde mükemmele yakın sonuçların alınması, yazılım ve donanım geliştirmeleri ile birlikte bu sürecin tamamlanması 3 ile 30 yıl arası sürebilir. Program tamamlanana kadar Google arabalar ile haftada yaklaşık 16,000 kilometre (bir insan sürücünün 1 yılda kat ettiği yoldan daha fazla) ve bilgisayar simülasyonu ile 48.000 kilometre test sürüşü yapılmaya devam edilecek.

Görsel: SXSW
Ekran Görüntüsü; Bigumigu

REKLAM