Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Geldi gelecek: Phileas

Geldi gelecek: Phileas

PHILEAS HAKKINDA KISA BİLGİ

Hibrid teknolojili körüklü otobüs

Model seçenekleri: 18 metre, 24 metre

Araç başı maliyet: 1.300.000 Euro

Ek ekipman: Kullanılması için gerekli özel yol. Sensörlerden oluşan bu yol hem otobüsün yerini merkeze bildirirken hem de duraklarda istenilen yerde durmasını sağlıyor.

Görseller:

01

02

03

04

BeauReve'den Not: Bu aracı alacağınıza gidin Hidrojenli Mercedes-Benz CITARO alın (araç başına maliyet 300.000 Euro )

BASINDA YER ALAN HABER

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Küçükçekmece-Topkapı arasında yapım çalışmaları süren metrobus hattı ile Sultançiftliği-Edirnekapı raylı sistem hattının yeni eğitim ve öğretim yılının başlayacağı 17 Eylül Pazartesi günü yolcu taşıyor olacağını bildirdi.

Topbaş, KİPTAŞ'ın Maltepe Konutları'nın satış kampanyasının başlatılması nedeniyle düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, bu sabah Ayazağa Kavşağı'ndaki şantiyenin, fazladan yola açılması nedeniyle binlerce aracın yolda sıkıştığını ve insanların işe gidebilmek için saatlerce yolda yürümek zorunda kaldığını hatırlatarak, çalışmaların ne zaman biteceğini sorması üzerine Topbaş, şu ana kadar çalışmaları bitmeyen bazı güzergahları 4-5 gün içinde tamamlayarak 17 Eylül'e kadar bitirmeyi hedeflediklerini söyledi. Topbaş, dün çalışmaları süren inşaatlarda denetleme yaptıklarını, bugün de koordinasyon toplantısı yapacaklarını belirterek, toplantıda bu sorunlar üzerinde durulacağını kaydetti.

Pazartesi sabahı da erken saatten itibaren AKOM'da olacağını ve trafiği oradan izleyeceğini belirten Topbaş, ''Büyük bir iş yapılıyor. Sadece bir yol düzenleme değil veya boş bir arazide bir yol yapım işi değil. Altından birçok alt yapı yatırımının geçtiği noktalar… Buralarda çalışma yapmak kolay değil. Pazartesi gününden itibaren Ayazağa kavşağı kapsamında yapılan alt geçit açılacak. O zaman bu bölge daha da rahatlayacak. Zamanla yarışıyoruz. Çalışmaları sadece tatil günlerine sıkıştırmamız mümkün değil'' dedi.

Topbaş, İstanbul'da pik saatlerde her zaman sıkıntı yaşandığını, fiziki alt yapıyı hazırlamanın yetmediğini, denetimin ve trafiği kullananların da önemli olduğunu söyledi.

Güzergahlarda yol işaretlerine dikkat etmeyen sürücülerin bulunduğunu, okulların açılacak olması nedeniyle yazlıklarından dönenlerin de alışveriş yapmak için erken saatlerde dışarıda olduklarını belirten Topbaş, herkesin 17 Eylül tarihinde dikkatli olması gerektiğini ifade etti. Topbaş, Pazartesi gününe kadar çalışması süren yerlerin toparlanacağını kaydetti.

Topbaş, Avcılar-Topkapı arasında yapımı süren metrobus hattındaki çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, şu bilgileri verdi:

''Hattın Küçükçekmece-Topkapı arasında 17 Eylül Pazartesi günü kesinlikle yolcu taşınacak. Çok kolay bir iş değil. Bazı kurumlarla olan ilişkilerde sıkıntı çekiliyor. Arazi tahsisleri zaman alıyor. Bürokrasiyi geçebilmek kolay olmuyor. Bunun getirdiği gecikmeler de var. Metrobusların 10 tanesinin gümrükte olduğu bilgisi geldi. Mevcut haliyle ne kadar bitirdiysek o kadarıyla Pazartesi günü devreye sokacağız. Gerekirse mevcut otobüsleri devreye sokarak vatandaşlarımızın Küçükçekmece'den Topkapı'ya erişimini sağlayacağız. Duraklardan mobil olanlar var, bitirilecek. Fonksiyonu geçici olarak koyacağız çalışacak. Daha sonra eksiklikler tamamlanacak.'' Topbaş, Sultançiftliği-Edirnekapı raylı sistem hattının da okullar açılmadan 1-2 gün önce yolcu taşımaya başlayacağını söyledi.