Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Elektronik Atıklar Saate Dönüşüyor

Elektronik Atıklar Saate Dönüşüyor

Vollebak elektronik atıklardan yaptığı Garbage Watch ile sektörün karanlık yüzünü ortaya koyuyor ve sürdürülebilir bir çözüm öneriyor.

Teknolojiyi, bilimi ve tasarımı birleştiren işleriyle tanınan Vollebak, son olarak üzerine ışıkla çizim yapılabilen Solar Charged Jacket ile radarımıza takılmıştı. Daha öncesinde ise ​renk teorisini ve psikolojiyi harmanlayarak giyen kişiyi sakinleştiren kapüşonlu giysi Baker Miller Pink Hoodie ile dikkat çekmişti. Hem tasarımcı hem de birer atlet olan ikiz kardeşler Nick ve Steve Tidball tarafından kurulan Vollebak bu defa da atıkları kol saatine dönüştürdükleri Garbage Watch ile gündemde.

Vollebak: “Dünyadaki altının %7’si e-atıkta”

Vollebak, son yıllarda ürettikleri giysi ve aksesuarların ömrünü tamamladıktan sonra ne olacağı konusuna daha fazla duyarlı olmaya başladı. Tedarik zincirinin görünmeyen tehlikeli yanını görünür yapmak için tasarladıkları prototip saat Garbage Watch da bu duyarlılığın sonuçlarından biri.

View this post on Instagram

The Garbage Watch is built from the electronic waste the world threw out in the trash. It launches in 2021 and you can now join the waiting list at the link in our profile. Most of the 50 million tonnes of electronic waste that’s generated every year is treated like garbage even though it isn’t. Instead it contains many of the world’s precious metals like silver, platinum, copper, nickel, cobalt, aluminium and zinc. You’ll find 7% of the world's gold in e-waste. In other words, millions of tonnes of the stuff people normally pay to dig up out of the ground is heading straight back into it. To avoid trashing our planet we need to start figuring out how to re-use the stuff we already have. So our Garbage Watch started with a very simple idea. What if garbage isn’t garbage? What if it’s simply pre-assembled raw materials that we can use to make new things. It’s why everything you can see on the Garbage Watch used to be something else – a motherboard from your computer, a microchip in your smartphone, or wiring from your TV. Working in collaboration with the @wallpapermag Re-Made project, the Garbage Watch reframes an often invisible and hazardous end of the supply chain. Over the next year we’ll be going on a journey from prototype to product, sourcing components from sustainable e-waste recycling efforts, and sharing the story with you.

A post shared by Vollebak (@vollebak) on

Vollebak’ın internet sitesinde yer verdiği bilgilere göre her yıl açığa çıkan 50 milyon ton elektronik atık; gümüş, platin, kobalt ve çinko gibi dünyanın birçok değerli metalini içermesine rağmen çöp muamelesi görüyor. Dünyadaki altının yüzde yedisi e-atıkta bulunuyor. Vollebak, benzersiz saatler yaratmak için akıllı telefonlardaki mikroçipler, TV setlerindeki kablolar ve bilgisayarlardaki anakartlar gibi bu sözde hurda malzemeyi kullanıyor.

Vollebak Garbage Watch’u, Wallpaper * Re-Made projesinin bir parçası olarak tasarladı ve bu yıl boyunca prototipi geliştirerek 2021’de piyasaya sürmeyi planlıyor. Gelişmeleri Vollebak’ın Instagram’ı üzerinden takip edebilirsiniz.

Görsel: Vollebak