Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Doğa ve Şehrin Dönüşümüne Sıkışmış Yolculuk

Doğa ve Şehrin Dönüşümüne Sıkışmış Yolculuk

Hibanana Studio'dan Miao Jing yönettiği ve Mickey Zhan'in müziğiyle katkıda bulunduğu 7 dakikalık kısa film, 20 yıl içinde değişen bir şehrin kederini işliyor.

Miao Jing’in bireysel çalışmasıyla doğan ve Mickey Zhang imzası taşıyan CHINA-瓷 parçasıyla bütünleşen Hills Beyond a River_隔江山色 isimli kısa film, Jing’in ömrünün 20 yılından fazla zamanını geçirdiği, büyüdüğü şehir Chongqing (Çongçing)’in değişimini ele alıyor. Dağ Şehir olarak anılan ve Uzun Nehir ile Jialing Nehri’nin şehir boyunca akıp gitmesiyle şekillenen bir coğrafyada, zamanın etkisi ve kentsel dönüşümle birlikte Jing, anayurduna her gelişinde daha tanınmaz daha yabancı hissetmiş kendini. Eskinin yerini yeni, dev dağların yerini gökdelenler, nostaljik sokakların yerini otoyollar almış ve eski mahalleler de yokolmaya devam etmiş.

Nostaljinin getirdiği bu kaçınılmaz ufunet içinde Jing, gözlemlerini bir VR oyunundan aldığı ilhamla 7 dakikalık kısa filme dönüştürmüş. Herhangi bir nihai söz sözlemeden, değişimin sonuçlarına değinmeden sürece odaklanırken izleyicinin de kendi çıkarımlarına varmasını amaçlamış. Öyle ki, bu durumdan mutlu olmak da, sorun bellemek de kişiye kalıyor. Ancak evim dediğiniz sokakların sürekli olarak, durmadan dönüştürülmeye ve değiştirilmeye zorlanmasıyla günün birinde tanımadığınız bir yerin evinize dönüşmesiyle sonlanabiliyor. Veya evinizde yabancı oluyorsunuz, daha da kötüsü.


Görsel: Mao Jing