Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Coca-Cola Avustralya’nın Pet Şişeleri Tamamen Geri Dönüştürülmüş Plastikten

Coca-Cola Avustralya’nın Pet Şişeleri Tamamen Geri Dönüştürülmüş Plastikten

Ogilvy, Coca-Cola Avustralya'nın taahhüt ettiği tamamen geri dönüştürülebilir pet şişe kampanyasının tanıtımı için animasyon reklam filmi hazırladı.

Geçtiğimiz Nisan ayında Coca-Cola Avustralya 2019’un sonuna kadar plastik şişelerinin yüzde 70’ini tamamen geri dönüştüreceğini taahhüt etti. Şirket Fanta, Sprite, Powerade gibi tüm markalarının şişesinde bu uygulamayı gerçekleştireceğini duyurdu. Bu 600 mililitre ve altındaki ürünlerin tamamen geri dönüştürülebilir pet şişelere sahip olması anlamına geliyor. Avustralya bu hamle ile birlikte şişelerin yüzde 100 dönüştürülebilir plastikten yapan ilk ülke konumuna geldi.

Coca-Cola Avustralya verdiği sözün önemini vurgulamak amacıyla bir reklam filmi yayınladı. Oglivy tarafından yaratılan kampanya için 30 saniyelik bir reklam filmi hazırlandı. Animasyon reklamda boş bir kola şişesini geri dönüşüm kutusuna atmaya çalışan uğur böceği ve karıncalar yer alıyor. Uğur böceği şişeyi tek başına kaldırmaya gücü yetmeyince karıncaların yardımı ile birlikte boş pet şişeyi çöp kutusuna gönderiyor. Reklam “Küçük bir yardımla büyük bir değişiklik yapabiliriz. Şişelerimiz artık yüzde 100 geri dönüştürülebilir plastikten üretilmiştir. Geri dönüşüme katkıda bulunduğunuz için teşekkürler.” yazısıyla sona eriyor.

Geri dönüştürülen pet şişeler mümkün olan her alanda kullanılabilecek

Coca-Cola Avustralya sürdürülebilirlik direktörü Christine Black Avusralya’daki en büyük içecek şirketi olduklarını dolayısıyla paketleme sorununu çözümü konusunda sorumluluklarının bulunduğunu belirtti. “Avustralya’daki Coca-Cola, geri dönüştürülmüş plastiğe yatırım yapma konusunda önemli bir taahhütte bulundu ancak daha yapılacak çok şey var. Avustralyalı vatandaşlar geri dönüşüm konusuna çok dikkat ediyorlar ve oldukça yardımseverler. Geri dönüştürdüğümüz plastikleri tekrar pet şişe olarak dönüştürmenin yanı sıra mümkün olan her yerde kullanmayı düşünüyoruz. İnsanlar şişelerini geri dönüşüm kutularına atarak daha çok plastik şişeyi dönüştürmemizde yardımcı olabilirler.” dedi.

Coca-Cola 2030 yılına kadar ürettiği kadar pet şişeyi dönüştürmeyi hedefliyor

Bölgesel olarak gerçekleştirilen bu kampanyanın yanı sıra şirketin küresel hedefleri de bulunuyor. Coca-Cola şirketi 2030 yılına kadar küresel olarak ürettiği ve satışını gerçekleştirdiği her plastik şişe kadar geri dönüşüm yapmayı planlıyor. Şirketin sürdürülebilir paketleme hedeflerine ve girişimlerine internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. Kampanya televizyon, sinema ve çevrimiçi gösterimlerin yanı sıra Sydney Cricket Ground stadyumunda gerçekleşecek üç maçtaki aktivitelerle desteklenecek.

Künye

Müşteri: Coca-Cola Avustralya
Ajans: Ogilvy Sydney
Prodüksiyon Şirketi: Buck
Medya: UM
Sosyal Medya: One Green Bean

Görsel: Youtube