Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Ayın Evreleri Bu Lamba ile Gerçek Zamanlı Olarak Evinde

Ayın Evreleri Bu Lamba ile Gerçek Zamanlı Olarak Evinde

Parse/Error'un tasarladığı MoonPhase Lamp, ayın evrelerine dair internetten çektiği veriyi gerçek zamanlı olarak yaşam alanlarına taşıyor.

Güneş ve Ay temalı aydınlatma tasarımları gökyüzünün gizemli atmosferinden bir parçayı yaşam alanlarımıza taşıdığından olsa gerek çok seviliyor. Daha önce ele aldığımız dolunay görünümlü lamba Luna ve Güneş Sistemini temsil eden Orrery Lamp bunun en güzel örneklerindendi. MoonPhase Lamp ise nesnelerin internetiyle uyumlu bir aydınlatma sistemi olarak iç mekanlara sihir katıyor. Lambanın yaratıcısı ise daha önce Political Lamp ve Earthquake Lamp adlı aydınlatma tasarımlarıyla çalışmalarına yer verdiğimiz Fransız tasarımcı Parse/Error.

NASA’nın fotoğraflarından 3B baskı ile yaratılan tasarım

Ayın evrelerini gerçek zamanlı olarak taklit eden MoonPhase Lamp, evrelerle ilgili veriyi internetten alıyor. Işık seviyesini bu evrelere göre değiştiriyor ve dolayısıyla kullanıcıya ışık seviyesini kontrol etme imkanı tanımıyor. NASA tarafından yayınlanan HD fotoğraflar sayesinde, Ay’ın görünümü aynen kopyalanmış ve daha sonra 3B baskı ile lambaya uygulanmış.

MoonPhase Lamp, Parse/Error’un önceki projelerinde olduğu gibi oldukça anlam yüklü bir tasarım. Doğal bir fenomeni aslına bağlı kalarak gösterirken kullanıcıyı doğa ve çevre ile olan ilişkimizi tekrar gözlemlemeye ve üzerine düşünmeye davet ediyor. Doğayı ve çevreyi kendi ihtiyaçlarımıza göre değiştirmek yerine ona adapte olma yeteneğimize dikkat çekiyor ve bu konuyu tasarımla sürekli aklımızda tutmayı hedefliyor.

Parse/Error’un projelerini Behance üzerinden takip edebilirsiniz.

Görsel: Vimeo