Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı
Akıllı Telefonuna Bakmayan Japon Sürücüler, Bedava Kahve ile Ödüllendiriliyor

Akıllı Telefonuna Bakmayan Japon Sürücüler, Bedava Kahve ile Ödüllendiriliyor

Driving Barista adlı mobil uygulama, Japon sürücüleri araba kullanırken akıllı telefonlarını ellerinden bırakmaya teşvik ediyor.

Güzel bir sabah kahvesi için insan her şeyi yapabilir. İşte Toyota bu gerçeği, yolları daha güvenli hale getirmek için kullanmaya karar vermiş! Böylece kahve zinciri Komeda’s Coffee ve telekomünikasyon şirketi KDDI Corporation ile iş birliği yaparak Driving Barista adlı ücretsiz mobil uygulamayı kullanıma sunmuş.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği “A Sirious Safety Message” kampanyasının ardından yol güvenliğini ne kadar önemsediğini bir kez daha gösteren Toyota, Driving Batista’nın yaratılma amacını da “Japonya’daki trafik kazalarını ve bu kazalara bağlı can kayıplarını sıfıra indirmek” şeklinde açıklıyor.

Akıllı telefonlarda, yer çekimine bağlı ivme hareketlerini algılayan gyro sensörünü (jiroskop) ve GPS’i kullanarak çalışan uygulama, sürücünün telefonu kullanıp kullanmadığını ve ne kadar mesafe katettiğini algılayabiliyor. Sürücü ilk 100 km’yi tamamladığında ilk bedava kahve kuponunu kazanıyor, ardından her 200 km’de bir kupon kazanmaya devam ediyor. Sürücü telefonunu eline alırsa mesafe sayacı sıfırlanıyor ve önceden kazanmış olduğu tüm kuponlarını kaybediyor.

iOS ve Android versiyonları mevcut olan uygulama, şu anda yalnızca Japonya’nın son 13 yıldır en çok otomobil kazası yaşanan bölgesi Aichi Prefektörlüğü’nde aktif.

https://www.youtube.com/watch?v=2e-fnkIF8Dk

Görsel: Toyota, YouTube