Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Tetris’e Dönüşen Sofya Mimarisi

Tetris’e Dönüşen Sofya Mimarisi

Mariyan Atanasov, Sofya'daki beton yapıları yer çekiminden özgürleştirip Tetris blokları haline getirdiği fotoğraf projesiyle dikkat çekiyor.

Manuel Pita’nın yalnız evleri fotoğrafladığı Hunter of Lonely Houses serisi, Zacharie Gaudrillot-Roy’un binaların ön cephesi haricindeki duvarlarını silerek gerçekleştirdiği Facades serisi bizlere mimari ekseninde ne kadar yaratıcı projelerin yapılabileceğini göstermişti. Bu defa ise Bulgar fotoğrafçı Mariyan Atanasov, Bulgar mimarisini Tetris gibi tasvir ettiği fotoğraf serisiyle radarımıza takılıyor.

Dev Tetris kenti

Melis Bilgin’in İstanbul’un kentsel dönüşümünü bir Tetris oyununa benzeterek anlattığı animasyon filmi Tetrist’i hatırlayanlarınız olacaktır. Mariyan Atanasov da benzer bakış açısıyla ama farklı bir estetikle Bulgaristan’ın başkenti Sofya’daki yapılaşmayı ele alıyor. Her iki projede de çirkin beton yapılaşmaya dair eleştiriyi ve mizahı hissetmek mümkün.

Mariyan Atanasov

Atanasov, Sofya’nın geometrik yapılarını minimalist parçalara dönüştürerek bulundukları yerlerden soyutlamış. Elektrik telleri, ağaçlar ya da buna benzer dikkat dağıtıcı unsurlar kompozisyonlara dahil edilmemiş. 80’li yılların ortasında Sovyet bilgisayar mühendisi Alexey Pajitnov tarafından yaratılan ve 90’lı yıllarda oldukça popülerleşen Tetris, havada uçuşan Sofya binalarıyla yeniden hayat bulmuş.

Teksas’ta Paris şehrinde çalışmalarını sürdüren Mariyan Atanasov, daha önce de Avrupa’daki minimalist mimariyi fotoğrafladığı projelere imza atmış. Çalışmalarını Behance profili ve Instagram’ı üzerinden takip edebilirsiniz.

Mariyan Atanasov

Görsel: Behance
Manşet görseli düzenlenmiştir.