Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

İnsan Dediğin Nedir Sorusu Eşliğinde Tinder’da Yapılan Film Tanıtımı [SXSW 2015]

SXSW civarlarındakilerin Tinder'da yazıştığı 25 yaşındaki Ava, festivalde gösterimi yapılan Ex Machina'nın ana karakteri çıktı.

Akbank ve Bigumigu dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive'den bildiriyor.
SXSW haberlerinin tümü için tıklayın..

SXSW Film’deki en merak edilen filmler arasında Cumartesi günü Kuzey Amerika galası yapılan Ex Machina bulunuyordu. Bilimkurgu ve drama türleriyle nitelenen film, duygusal zekası tahmin edilenden daha sofistike bulunan yapay zeka deneyi kahramanı Ava’yı merkezine alıyor. 

Türkiye için henüz etrafta bir vizyon tarihi göremediğimiz filmin SXSW’teki tanıtımı içinse Tinder ve Instagram platformları kullanılmış; fakat festivaldeki insanlar bunu genellikle tuzağa düşerek öğreniyor. Bahsettiğimiz nasıl bir tuzak? Adweek çalışanlarından birinin anlatımıyla şöyle; kişi Tinder’da 25 yaşındaki Ava’yı fark edip onunla yazışmaya başlıyor.

“Hiç aşık oldun mu”, “insanı insan yapan nedir”, “bende neyi/neleri çekici buluyorsun” ve “benimle nerede buluşmak isterdin” gibi sorduğu soruların cevabını aldıktan sonra Ava, cevaplayana testini geçtiğini söylüyor ve onu Instagram hesabına yöneltiyor.

Yazışan verilen Instagram hesabına baktığında ise sadece Ex Machina’ya ait tanıtım malzemeleri olan birer görsel ve videoyla karşılaşıyor. Hesabın biyografi kısmında yer alan link de filmin websitesine ait.  

Fillmin başrol oyuncusu Alicia Vikander‘ı hayatında görmemiş pek çok kişi Tinder avatarından tanıyamadığından tüm bu hileli detaylara daha çabuk kanabiliyor. 

AdWeek kurgulanan yazışmayla uygulamanın “porno bot”lara kolaylıkla zemin hazırlayabileceği tespitinde bulunmuş. 

Filmin uluslararası fragramınını aşağıdan izleyebilirsiniz. 


Görseller haber kaynağı Adweek‘ten alınmıştır. 

REKLAM