Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Diesel – Global Warming Ready

Diesel – Global Warming Ready

Diesel’in 2007 ilkbahar koleksiyonu için hazırladığı reklam kampanyasını Moda Trenden İn‘de görünce gözlerime inanamadım. İlanlar (3 tanesini buldum, daha fazla olabilirler) aşağıda. Grafik tasarım olarak yine temiz işler, logo ve başlık pırıl pırıl yerlerinde duruyorlar.

Fakat küresel ısınma gibi önemli bir konuya Diesel’in yaklaşımı biraz fazla mı hafif olmuş? Melis Pekand bloğunda Benetton’a benzetmiş durumu ama bence çok farklı. Benetton’un doksanlarda yaptığı iletişim -özellikle o zamanın popüler konusu AIDS hakkındakiler- son derece bilinçlendirici ve buram buram sosyal sorumluluk kokan işlerdi. Benetton bu yüzden o zamanın solcu sayılabilecek duyarlı genç kitlesi tarafından çok tutuldu.


Benetton’un ölüm döşeğindeki gerçek bir AIDS’li genci görüntülediği meşhur ilanı

Diesel’in işlerindeyse hayati önemi olan ve hepimizin bilinçlenmesi gereken bir konuya bana kalırsa Pazar Keyfi duyarlılığında yaklaşılmış. Diesel USA’in iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Dan Barton konuyla ilgili olarak, politik ya da sosyal bir duruşları olmadığını, ciddi bir konuyu alarak Diesel’in sürreal, avant-garde dünyasına taşıdıklarını söylüyor. Barton’a göre küresel ısınmayla ilgili sorun, konunun insanlara dikte edilmesi. Diyor ki Burton: “Biz konuyu hafife almak istemiyoruz, insanların sindirebileceği bir seviyeye yükseltmek istiyoruz.” (orijinal metin)

Öte yandan Diesel’in kreatif direktörü Wilbert Das da konuyla ilgili olarak diyor ki, Diesel 1992’de “Guides to Successful Living” kampanyasının başlamasıyla zaten sürekli olarak uyuşturucu kullanımından, üçüncü dünya ülkelerindeki fakirliğe kadar türlü küresel sorunu kampanya konusu yaparak bir şekilde bunun gibi konulara yaklaşımını ortaya koymuş. (orijinal metin)

Bu arada Diesel’in internet sitesine gidecek olursanız orada küresel ısınmayı önlemek adına yapılabilecek 10 şey listesinde yer alan “asla duş almayın” ya da “elektro gitarınızı fişten çekin” gibi esprili maddeler yer aldığını görünce endişelenmeyin, STOPGLOBALWARMING.ORG‘a kocaman bir link de vermişler sağolsunlar.

Siz ne düşünüyorsunuz bu ilanlarla ilgili? Diesel’in işlerini reklamcılar ve sanatçılar genellikle çok beğenir. Bu defa da zeki bir iş mi var karşımızda, yoksa basit bir dikkat çekme yöntemi mi bu?

Bu arada bilin bakalım fotoları kim çekmiş? Adamımız Terry Richardson! 😉

İlanlar: