Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Dev Bahçeye Dönüşen Terk Edilmiş Otoyol

Dev Bahçeye Dönüşen Terk Edilmiş Otoyol

Tasarım stüdyosu MVRDV, Güney Kore'de terk edilmiş bir otoyolu yıkmak yerine yeni anlamlar kazandıracak.

Hollandalı inovatif stüdyo MVRDV, Seul’da bulunan ve yıllardır kullanılmayan bir otoyolu betonlar içinde bırakmaktansa yeniden değerlendirerek gökyüzü bahçesine dönüştürecek. Şehir merkezinde üst geçitvari yaşam alanının üstünden geçen otoyol, 1970’lerde yapılmış. Fakat 2006 yılında mühendislerin araç trafiğine sakıncalı olduğunu söylemesiyle kapatılmış ve o günden beri terk edilmiş vaziyette duruyormuş.

Elbette birçok kez yıkılmak istenmiş ancak danışmanlar ve bölge sakinleri tarafından kamusal alan olarak kullanılma kararı verilmiş. Bunun üzerine MVRDV konu hakkında çalışarak gökyüzü bahçesine dönüştürecek tasarımını hazırlamış. Seul Gökbahçe, içinde 254 farklı ağaç, çalı ve çiçek yer alacak. 16 kilometrekarelik alanı kaplayan otoyol, tüm bu bitki örtüsünün yanı sıra market, bitkisel çaylar temalı cafeler, kütüphaneler ve botanik mağazaları yer alacak.

Hali hazırda inşa edilmiş yapıları yıkıp yenisini yaparak dünyaya biraz daha moloz ve çöplük yaratmaktansa mevcut yapıları yeniden değerlendirmek ve bu sırada hayatları daha kaliteli, daha yeşil yaşamaya yöneltmek sürdürülebilirliğin esansı arasında yer alıyor. MVRDV de bu projeyle Seul halkına diledikleri zaman yeşil bir yürüyüş yapma imkanı sunuyor.

Görsel; MVRDV