Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Bana Renk Paletini Söyle Sana Filmi Göstereyim

Bana Renk Paletini Söyle Sana Filmi Göstereyim

Instagram'daki Color Palette Cinema, ikonik film karelerini renklerine ayırarak 10 parçalık paletlere dönüştürüyor.

Renklerin olmadığı bir dünya düşünün. Siz siyah-beyaz görmüyorsunuz. Hayal edin, hayatınızda hiç kırmızı, mavi, mor, pembe gibi şeyler yok. Renk kavramı yok. İnsan tam olarak düşünemiyor değil mi? Neye benzeyeceğimizi, ne kadar insan olacağımızı, yaşadığımız şeylerin gerçekliğini kafasında insan oturtamıyor. Renkler çünkü olmadığını düşüneceğimiz şey. Hayatımızın en önemli görsel donelerinden olan renkler. Instagram’da kendine yer bulan Color Palette Cinema da renksiz yapamayanlardan.

Dünyanın Bütün Renkleri Birleşin!

Color Palette Cinema bir zamanlar haberini yaptığımız Twitter’daki hesap gibi renkleri takdir eden bir yer. Color Palette Cinema, ikonik film karelerini renklerine ayırarak 10 parçalık paletlere dönüştürüyor. Biliyorsunuz, filmlerde hele renkler daha çok önemlidir. Çünkü sahnedeki duyguyu, durumu, en önemlisi modu belirler. İzlediğiniz dünyanın içine girmenizi sağlayan önemli detaylar bunlar. Sin City hikayesi güzel olduğu kadar renk kullanımıyla önemli bir eser mesela. Ya da Wes Anderson diyince filmlerinin renkleri de akıllara geliyor hemen. Color Palette Cinema da işte sinema tarihine kazınmış kült filmlerden güncel yapımlara uzanan bir yelpazede bizi bu renklerle tanıştırıyor.

Stanley Kubrick’in Shining’i, Alejandro Iñárritu’nun Revenant’ı, George Miller’ın Mad Max’i ve Katsuhiro Otomo’nun Akira’sı, Hayao Miyazaki’nin Princess Mononoke’si gibi unutulmaz yapımların unutulmaz sahnelerini incelediği kadar Oscar ve Cannes gibi ödüllere de aday filmleri inceliyor hesap. Yani gündemi de es geçmiyor. Hatta güzel bir not olarak görsellerin altına yönetmen, kostüm tasarımcısı, sahne tasarımcısı, yapım tasarımcısı, renkçi ve görüntü yönetmeni gibi detayları da ekliyor hesabın sahibi.

Hesaptaki görselleri ve renkleri hem Instagram’dan hem de Facebook’tan inceleyebilirsiniz.

Görsel: Instagram