Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Web Summit PITCH Yarışmasının Kazanan Girişimi ve Finalistleri [Web Summit 2016]

Web Summit boyunca sunum yapıp yarışan girişimler 100.000 Euro yatırım için yarıştı.

Avrupa'nın en büyük ve en önemli teknoloji etkinliği olan Web Summit, girişimlere kendini gösterme fırsatı da sunuyor. Web Summit'in düzenlediği PITCH yarışması da birinci olana yatırım desteği sunarak gelişmelerine ivme katıyor. 200 girişimin kısa listeye kaldığı PITCH'te son 3'e kalan girişimler ana sahnede katılımcılara sunum yapma şansı yakaladı. Birinci ise Portugal Ventures'ın 100.000 euro'luk yatırımıyla ödüllendirildi.

Ana sahnede sunum yapmaya hak kazanan üç girişim ise;

SoilTron

SoilTron, yenilenebilir enerji kaynağı olarak toprağı seçiyor. Nesnelerin interneti alanına odaklanarak geliştirme yapan Güney Kıbrıslı girişim SoilTron, sürdürülebilir enerji üretiyor. Wael Al Masri ve Dr. Panayiotis Philimis tarafından kurulan girişim, hedeflediği pazara örnek olarak da ABD'deki açık hava aydınlatma pazarını veriyor. Bu pazarın 10 milyar dolar büyüklüğünde olduğunu ve bunun da 100 milyar dolar elektrik tüketimi anlamına geldiğini belirtiyorlar.

PapayaPods

İsviçre çıkışlı girişim PapayaPods, ev kiralama sürecine çözüm olarak ortaya çıkan bir pazar yeri. Operasyonunu İsviçre'de yoğunlaştıran fakat Londra, Barselona gibi şehirde de kullanılan PapayaPods, kiralık ev veya oda arayanları ev sahipleriyle buluşturuyor. İki taraf arasında kurduğu dengeyle şeffaf bir iletişim sağlıyor.

Kazanan girişim: Kubo

Çocuklara kodlama bilgisi öğreten oyuncak robot Kubo, Web Summit PITCH'in kazananı oldu. Hem metin formatında hem de görsellerle yazılım dinamiklerinin temelini öğretiyor. Danimarka'da doğan Kubo; beyin, gövde ve etiket sırası olmak olmak üzere üç temel parçadan oluşuyor.

Görsel: Web Summit, Kubo

| TEKNOLOJİ


Bigumigu Yazarı
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM