Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Turistik Seyahatlerden Uzak Duran Daimi Turist: Anthony Bourdain [SXSW 2016]

Dünyaca ünlü bir şef, iyi bir yazar ve Emmy ödüllü televizyon şahsiyeti Anthony Bourdain SXSW'de seyahat anlayışından, kariyere bakışından ve geçmişinden bahsetti.

Roads&Kingdoms'tan Nathan Thornburgh sordu, televizyon dünyasının en gerçekçi karakterlerinden biri olan Anthony Bourdain tüm içtenliğiyle yanıtladı. SXSW 2016'daki en samimi konuşmalardan birine imza atan Bourdain, medya ve geleceğiyle ilgili diğer oturumların aksine izleyici kitlesini umursamadan yapılan işlerin daha iyi olduğunu söyledi.

Oysa BuzzFeed Pazarlama Sorumlusu Frank Cooper ve Vox Media Başkanı Jim Bankoff da izleyiciyle empati kurulması gerektiğinden bahsetmişti. Medyanın bugünü ve geleceği hakkında önemli ipuçları içeren bu üç oturumun arasında ortak tek bir nokta ararsak bu hikaye anlatıcılığının izleyici üzerindeki olumlu etkisi olurdu. Bourdain da, diğer önemli medya şahsiyetleri gibi, iyi hikayenin vazgeçilmez bir unsur olduğunun altını çizdi.

Son yıllarda oldukça popülerleşen en iyi 10 otel, en iyi 13 restoran gibi listelerden uzak durmayı yeğleyen Bourdain, insanların listeleri sevdiğini biliyor ama genel kabul gören birçok şeyden hoşlanmadığı gibi bundan da hoşlanmıyor ve işin gerçeği izleyicinin beklentilerini pek de önemsemiyor.


Geçmişinde uyuşturucu bağımlısı olduğunu söylemekten çekinmeyen Bourdain, televizyon karakterlerinin sonsuza kadar televizyon ünlüsü olarak kalmak istediklerinden ancak kendisinin bu durumu umursamadığından bahsetti.


Seyahat ettiği bölgelerde yaşayan yerlilerle samimi sohbetlere giren daimi turist, bölge insanını asla eğlence amaçlı kullanmak istemiyor, tekrar tekrar çekim yapmıyor, birden fazla kamera kullanmıyor. Çünkü elinden geldiğince yapay olmaktan kaçınıyor. Kendi deyimiyle, yapay olan ortamı en azından daha az yapay bir hale getirmek istiyor. Zaten televizyon dünyasının mükemmeliyetçilik takıntısına da anlam veremiyor. Programlarda kendi sesiyle yer alıyor. Gösterilen her objenin/yerin/olayın dış seslerle dile getirilmesini de oldukça itici buluyor.

Ünlü gezgin geçtiğimiz yıl İstanbul'u da ziyaret etmişti.


Daha önce Anthony Bourdain gibi seyahat etmenin püf noktalarını içeren bir liste de yayınlanmıştı. Listeleri sevmeyen biri adına liste oluşturmak ne kadar mantıklı, orası tartışılır.

Görsel; SXSW, Youtube

| TASARIM


Konuk Yazar
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM