Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Tişört Üreticiliğinden Dijital Sağlık Uzmanlığına: Kevin Plank [SXSW 2016]

Dünyaca ünlü Under Armour markasının kurucusu ve CEO'su olan Kevin Plank, genç girişimcilere tavsiyelerde bulundu.

Markalar bazen parlak bir fikir üzerine kurulmaz, bazen sadece en iyi ürünü yaratma amacı yeterlidir. Kevin Plank'ın hikayesi diğer büyük Amerikan markalarınının hikayeleriyle benzerlik gösteriyor, büyükannesinin evinin bodrum katında kurulan şirket büyüyor ve sonunda en önemli futbol takımlarını giydiren bir dünya devi oluyor. Dahası dijital sağlık uzmanlığına el atan marka, bugün ürün değil, insanların giydiklerinde süper güç elde etmiş gibi hissetmelerini sağlayacak üretimler yapma derdinde.

Under Armour markasının kurucusu ve CEO'su, 2 dolarlık bir fişi ödeyemediği günlerden bugünlere gelişini kendine olan inancına bağlıyor. Çünkü hiçbir sabah uyanıp da "Bu iş olmayacak" diye düşünmemiş. Henüz o zamanlar bile markasına duyduğu tutku, bu zamanlara kadar gelmiş ve markaya hayranlık duyan bir kitle yaratmış. Bu da aslında markanın sabit kalmayıp çağın getirdiklerine göre evrim geçirmesini sağlamış.

Markasını spor ya da teknoloji markası yerine performans markası olarak tanımlamayı seçen Plank, bunun çok daha fazla fırsat demek olduğunu düşünüyor. Yaptığı her şey bir kitabın farklı bölümleri gibi, bir hikaye var ve bölümler arasında tutarlı olaylar oluyor.


Girişimcilerin başlangıçta karlılığı önemsememeleri gerektiğini belirten iş adamı, veriyi ve matematiği kullanan markaların başarılı olacağını sözlerine ekledi.

Verinin petrol kadar değerli olduğuna inanan marka, para kaybetmeye başlayan kurumlar için bunu durdurmanın çok zor olacağını söylüyor. Marka kimliğini kültüre bağlayan Kevin Plank, para kaybetmenin de, kazanmanın da kültürle ilintili olduğu görüşünde.

Görsel; SXSW

| REKLAM


Konuk Yazar
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM