Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Teknolojinin Nimetlerinden Faydalanan Bir Hükümet ve Başkanı Obama [SXSW 2016]

SXSW'ye katılan ilk başkan olma özelliği taşıyan Obama, hükümet olarak teknolojiden nasıl faydalandıklarını ve gizlilik konusunda nerede durduklarını anlattı.

Obama, iktidara geldiği yıllardan bugüne kadar gerek sosyal medyayı gerekse dijital kampanyaları en iyi kullanan siyasi figürlerden biri olmuştu. Görevini bırakmasına aylar kala internet kampanyaları yaratmaya devam eden Amerikan başkan, teknoloji ve inovasyon konusunda yaptıklarından ve yapılması gerekenlerden bahsetti.

Henüz oturum başlamadan konuşacaklarına dair ipuçları veren bir paylaşım yapan Obama'nın tweet'i 2000'den fazla kez retweet edildi.

Başkan, daha sonra teknoloji alanında yaptıkları gelişmelerden bir bir bahsetti. Bu gelişmelerden bazıları okullara daha hızlı internet sağlanması, öğrencilerin finansal yardıma başvurmalarını site üzerinden sağlamak, göçmenlerin Green Card'larını (Yeşil Kart) yenilemelerini çevrim içi olarak gerçekleştirmekti. Ayrıca yaşlıların sosyal güvenlik hizmetlerinden faydalanmaları için kurulan internet sitesi de yine Obama döneminde yayına başlamıştı.

Oy kullanmanın önündeki engellere de değinen başkan yaptığı pizza esprisiyle dinleyenleri güldürdü. Yaptığı benzetme, pizza sipariş etmenin oy kullanmaktan daha kolay olmasıyla ilgiliydi.

İnternet üzerinden olarak oy kullanmanın güvenli ve akıllı sistemini araştıran hükümet yetkilileri, bu yöntemle seçimlere katılım oranını artıracakları görüşündelermiş. Ancak bu, hükümetin teknolojiyi kullanarak çözmeye çalıştığı problemlerden sadece biri. Amerika'daki bebek bezlerinin çok pahalı olması ve fakir ailelerin bu masrafı karşılayamaması konusuna da çevrim içi platformlar üzerinden çözüm bulmaya çalışan başkan ve ekibi, bu konuda özel sektörle iş birliğine girmiş bile. Yaratılan sosyal medya kampanyası sektör liderlerinin dikkatini çekmeyi başarmış.

Katılımcıların çözüm önerilerine ihtiyaç duyduklarını belirten Obama, yazılımcılar ve teknoloji uzmanlarından destek istedi. Gençlere ulaşmak için yeni fikirlerin ve zamanı yakalayan yaklaşımların, toplumsal büyük sorunları giderme konusunda ne kadar etkili olduğuna değinen başkan, herkesten bir adım atmasını rica etti.

FBI ve Apple konusunda ise net bir ifadeden kaçınan siyasi lider, hükümetlerin fütursuzca insanların özel hayatına ve kişisel değerlerine saldırıda bulunacak şekilde telefonlarına giremeyeceğini söyledi.

Görsel; SXSW, Youtube

| TEKNOLOJİ


Konuk Yazar
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM