Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

SXSW Interactive Innovation Awards Finalistleri - Bölüm 3 [SXSW 2016]

SXSW Interactive Innovation Awards yarışmasında 13 kategoride finale kalan girişimleri inceliyoruz.

Dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği SXSW Interactive bünyesinde düzenlenen Interactive Innovation Awards yarışması insan hayatına ve dijital yaşama etki eden çarpıcı çalışmaları boy gösterdiği bir podyum değerinde. Sağlıktan kişisel gizliliğe, yeni nesil ekonomi modellerinden tasarım dinamiklerine kadar farklılaşan toplam 13 kategoride girişimler yarışıyor.

Her gün 3 kategorideki finalistleri incelediğimiz serimizin önceki bölümlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Responsive Design

BB-8 by Sphero

Sphero tarafından Boulder'da geliştirilen BB-8 oyuncağı, Star Wars evreninin yeni robotu BB-8'in oyuncak formuna dönüştürülmüş sürümü. Akıllı telefon ve akıllı bileklik bağlantısıyla etkileşim sağlarken bulunduğu ortam içerisinde kullanıcıdan bağımsız görevler de üstlenebiliyor.

Breakthrough

Neo-Pangea tarafından West Reading'de geliştirilen Breakthrough, National Geographic ve General Electric işbirliğiyle hazırlanan internet sitesi, bilim ve teknoloji dünyasındaki çığır açan gelişmeleri kolay bir dille anlatıyor. Su, beyin, uzay, insan, yaşlanma gibi insanlığın büyük gizemleri üzerine makaleler yer alıyor.

Caress of the Gaze

USC/Autodesk tarafından Venice'de geliştirilen Caress of the Gaze, üzerine dikilen bakışları fark edip kabararak tepki gösteren bir kıyafet. 3B baskı ile geliştirilen kıyafet kadınların gün içerisinde karşılaştığı durumlara bir tepki sunuyor ve tıpkı vahşi yaşamdaki gibi tehlike, tehdit durumunda kirpi ve balon balığı gibi dikenlerini gösteriyor.

Longwood Gardens: New Heights

Bluecadet tarafından Philadelphia'da geliştirilen Longwood Gardens: New Heights, Pennsylvania bulunan ve dünyanın sayılı bahçeleri arasında gösterilen Longwood Gardens'ın geçmişine ve geleceğine görsel dökümanlarla erişmeyi sağlayan interaktif bir araç.

Science Friday

Bluecadet tarafından Philadelphia'da geliştirilen Science Friday internet sitesi, bilim ve teknoloji dünyasındaki gelişmeleri radyo yayınları, video içerikler ve farklı formatlarla eğlenceli ve eğitici şekilde aktarıyor.


Scifi No Longer

DESKGEN

Destop Genetics tarafından Londra'da geliştirilen DESKGEN, genomlar üzerinde araştırma yapmak isteyen bilim insanlarına hizmet ediyor. Üç farklı model sunan DESKGEN bulut üzerinde çalışarak insanın yapı taşları üzerinde akademik seviyede araştırma imkanı sunuyor.

Here Active Listening System

Doppler Labs tarafından San Francisco'da geliştirilen Here Active Listening System, Coachella festivali başta olmak üzere çevre seslerini dijital müdahalelerle geliştiren bir kulaklık. İki kulakiçi kulaklık ve bir mobil uygulama ile ses seviyesi ve ekolayzer gibi ayarları yapmaya imkan sağlıyor.

IKEA Wireless Charging Furniture

IKEA ve Veryday tarafından Stockholm'de geliştirilen kablosuz şarj destekli mobilyalar, kablosuz şarj destekli akıllı telefonların şarj istasyonlarını ortadan kaldırarak IKEA mobilyalarının doğal görünümüne dahil ediyor. Böylece mobilyalar, hayatımızdaki kablolardan ve yeni cihazların karmaşık yapısını ortadan kaldırıyor.

Lily Camera

San Francisco'da geliştirilen Lily, aksiyon kamerası ve drone teknolojisinin birleşimiyle doğuyor. Kullanıcısını takip etme özelliği sayesinde kullanıcıya hiçbir yük yaratmadan otonom görüntü alabiliyor. Aksiyon sporları gibi görüntü almanın zor olduğu noktalarda Lily, rotanızı kesintisiz takip ederek en şık anları yakalıyor.

Orig3n

Boston'da geliştirilen Orig3n; biyohavuz, kişiselleştirilmiş profiller ve sistemlerle kullanıcılarının sağlık verisi analizinde hızlı ve etkili çözüm üretiyor. Temel hedefi ise ilaç sanayiinde devrim yaratarak ilaç üretim tekniklerini değiştirmek.


Smart Cities

GetTheMayor.com

Heidelberg'de geliştirilen internet sitesi GetTheMayor.com, Almanya'daki Heidelberg şehrinin yerel yöneticisiyle halk arasında iletişim sağlayan bir çevrim içi platform.

KASITA

Kasita LLC tarafından Austin'de geliştirilen KASITA, asgari alan üzerinde azami kullanışlılık sunuyor. Akıllı evin gereklerini yerine getiren KASITA, cam iskeletiyle şehir yaşamının atmosferini ve izole yaşam ihtiyacını iç içe sunuyor.

Placemeter

New York'da geliştirilen Placemeter, işletmelerin ve şehir içindeki uğrak noktaların verisini topluyor. Sensörler, kapalı devre kameralar ve kayıtlardan faydalanarak işletmelerin ve binaların hangi noktalarının daha popüler hangi noktalarının genişlemeye elverişli olduğunu analiz ediyor.

View Intelligence 2.0

View tarafından Milpitas'ta geliştirilen View Intelligence 2.0, Güneş ışığının nüfuz ettiği odalardaki yaratıcılık, mutluluk ve olumlu ruh hali gibi faydaları saklayan fakat aynı ışığın yarattığı sıcaklık ve ekran parlaması gibi olumsuz durumlar da ortadan kaldıran bir cam teknolojisi. Güneş ışığına karşı duyarlı ve uyumlu değişen cam, geleneksel camlardan sadece birkaç mikron daha kalın.

The XperCount

XpertSea tarafından Quebec'te geliştirilen The XperCount, belirli bir miktar su içerisindeki canlı organizma miktarını ölçümünü sağlıyor. Geliştirilen ürünün temel hedefinde ise gözle görülen canlılar yerine farklı sınıflardaki mikroorganizmalar yer alıyor.

Görsel; Sphero

| TEKNOLOJİ


Bigumigu Yazarı
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM