Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Moda Dünyasında Mobil Ticaret Dinamikleri [Web Summit 2015]

Gilt Groupe'un CEO'su ​Michelle Peluso ve Zalando'nun eş kurucusu Robert Gentz, e-ticaret kavramının moda dünyasındaki yansımalarını ve iletişim tekniklerini değerlendirdi.

Perakende dünyası ve ticaret kavramları mobil devrimle birlikte her an her yerde varolan bir olgu haline geldi. Bu aşamada oluşan e-ticaret kavramıyla sadece dijital platformlarda faaliyet gösteren alışveriş mecraları ortaya çıktı. Fakat bu ayrışma uzun süremedi ve ticaret kavramını dijital ve fiziksel mağazalar, girişimler ve şirketler olarak ayıramadınız bir noktaya geldik. Amazon gibi internet üzerinde faaliyet gösteren markalar çevrimdışı mağazalar açmayı değerlendirirken geleneksel sistemle çalışan markalar da internet üzerinden satış yapmaya başladı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Gilt Groupe'un CEO'su Michelle Peluso ve Almanya merkezli Zalando'nun eş kurucusu Robert Gentz, internet odaklı başlayan yolculuklarında küçük ekiplerle çalışırken her satışın ve hareketliliğin büyük heyecan yarattığı konusunda hemfikir. Gilt, küçük ölçekten çıkarak büyüme evresine geçtiğinde kırılgan bir yapıya bürünüyor ve zor anlar yaşanıyor.

Büyüme sürecinde kullanıcılarla kurulan iletişimin stratejisinin kritik bir nokta olduğu belirten Peluso, şirketin kar eden bir modele kavuşması içinse doğru kategori kurgusu, etkili kullanıcı deneyimi ve yapısal kurgunun temel faktörler olduğuna değindi.


Robert Gentz ise Peluso'nun görüşlerini destekleyerek kaliteli ürün, marka değeri ve inovatif deneyimin başta moda olmak üzere her endüstride geçerli olan ilkeler olduğuna dikkat çekiyor. ABD'de kurulan Gilt'ten farklı olarak Zalando, Almanya'da faaliyet gösteriyor ve Avrupanın kendi dinamiklerine uyum sağlayarak büyüyor. Almayan başlı başlına büyük bir pazarken diğer kıta ülkelerine açılırken her pazarın kendi kültürünü ve satınalma tercihlerini analiz ettiklerini belirtiyor.

Gentz, yeni pazarlara açılırken ödeme sistemlerinden, ürün portföyüne ve kullanıcı deneyimine kadar her faktörün yerelleştirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Örneğin Hollanda'da bağırmak oldukça kaba bir davranıştır. Bu nedenle pazarlama kampanyalarında bağırılırsa, kullanıcılar da markaya sıcak bakmayacaktır.

Bu aşamada yerelleştirme temelde e-bülten gönderimi gibi basit aksiyonlardan başlar. New York'ta faaliyet gösterip tüm dünyaya e-posta gönderimi yapıyorsanız, bültenleri ülkelerin yerel saatlerine uygun şekilde göndermeniz gerekiyor. Aksi takdirde insanların uyuduğu zaman diliminde hiç etkileşim alamayacak kampanyalar kurgulanmış oluyor.

Her stratejiyi kurgularken temel alınması gereken faktör kullanıcının, konu moda olunca "o" kadının ne isteyeceğini öncelikli olarak düşünmek gerekiyor. Öznede karşı taraftaki kadının düşünceleri olunca her strateji bir adım önde başlıyor.


Görsel; Web Summit, Cody Hinze

| REKLAM


Bigumigu Yazarı
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM