Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Mobil Pazarlamada Turkcell Hedefli Lokasyon Trendi - advertorial

Doğru kişiye doğru zamanda doğru yerde ulaşın.

Mobil pazarlamanın en önemli konularından birisi tüketiciye mobilken ulaşabilmesi. Hareket halinde olan bir tüketiciye doğru zamanda ve doğru yerde ulaşmak, iletilecek mesajın içeriği kadar, hatta belki de daha büyük bir önem taşıyor.Araştırma, reklam ve medya firması YP’nin yaptığı bir araştırmaya göre, tüketicilerin mobilde gördükleri reklamlara tıklama oranları, o an bulundukları lokasyonun işletmeye yakınlığıyla paralellik gösteriyor. Müşteriler firmaya yakınlaştıkça, reklama tıklama ihtimalleri yükseliyor. Araştırmada, firmaya 3 km’den daha yakın olan müşterilerin reklamlara tıklanma oranlarının yüzde 48 olduğu görülüyor. Aynı oran, 3-8km arası yüzde 26, işletmeye 8km-20km arası uzaklıkta bulunan müşterilerin reklam bazlı aksiyon alma oranı ise ortalama yüzde 5’e kadar düşüyor. Bu veriler de gösteriyor ki, artık sadece potansiyel müşterilerin lokasyonunun bilinmesi yeterli değil, bu bilginin daha hassas ve detaylı olması gerekiyor.

Turkcell Hedefli Lokasyon hizmetiyle reklam almaya izni olan müşteriler içerisinden istenilen kriterlerde seçilen hedef kitleye daha önceden belirlenmiş bir konuma geldiğinde SMS, MMS & Wappush, IVR ile reklam mesajı iletilebiliyor. Bu sayede, hedeflenen müşterilere, konum tabanlı reklam iletme fırsatı yakalanmış oluyor.Turkcell Yeni Medya, firmalara lokasyon bazlı reklamcılık hizmeti sağlayan Hedefli Lokasyon Ürünü’nü daha da spesifik konumları hedefleyebilmesi için geliştirdi. Turkcell Yeni Medya, firmaların hedef kitlelerine; ilgi alanı, demografik bilgi, kullanım davranışı ve lokasyon bilgisi gibi kriterlere göre filtreleyerek ulaşmasını sağlıyor. Mesajını kendi hedef kitlesine belli bir konumda duyurmak isteyen firmalar, promosyon ve indirim mesajlarını Hedefli Lokasyon sayesinde potansiyel müşteri okonuma geldiği anda duyurabiliyor. Doğru insana doğru yerde ulaşan reklamlar, geri dönüş oranlarını arttırırken firmaların maliyetlerini düşürüyor.

Hedefli Lokasyon daha detaylandırılmış lokasyon kırılımlarıyla daha fazla seçenek sunarak firmaların potansiyel müşterilerini bulmaktaki işini kolaylaştırmayı ve daha doğru kitlelere ulaşmalarını sağlamayı amaçlıyor. POI (Point of Interest) adı verilen; AVM, süpermarket, banka, dershane, üniversite, eczane, hastane, fuar merkezi, tiyatro, benzin istasyonu, restoran ve sinema gibi belirli 126 bin noktada kendi belirlediği kitleye pazarlama stratejisine uygun olan mesajı verebilen markalar için hedef kitleyi yakalamak artık çok daha kolay. Turkcell tüm bunları yaparken, bu süreci müşterinin iznini alarak başlattığı için gizlilik kuralları ihmal etmiyor. Müşterinin gizliliğine büyük hassasiyetle yaklaşıyor.
| REKLAM


Genel Yayın Yönetmeni
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM