Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Matematik İşlemlerini Öğrenmek İçin En Eğlenceli Yöntem: LEGO'lar!

Alycia Zimmerman, 3. sınıftaki öğrencilerine matematiği öğretmek için en eğlenceli yollardan birini kullanıyor.

Kendi matematik öğrenimime baktığımda sayfalarca çarpım tablosunu ve uyaklı tekerlemelerle ezberlemeye çalışmamı hatırlıyorum. Ve olmazsa olmaz olarak kısa yol öğrenmek adına uzun yöntemlerin onlarca kez tekrar edildiğini... Haliyle matematikten ve sayısal işlemlerden olabildiğince kaçınmam da cabası.

New York'taki bir ilkokulda görev yapan Alycia Zimmerman, 3. sınıftaki öğrencilerine matematiği öğretmek ve sevdirmek adına zekice bir yöntem geliştirmiş. Hali hazırda bir bütün ve daha küçük parçaları bulunan LEGO'ları, müfredatına doğrudan dahil etmiş. 2x4 büyüklüğündeki bir LEGO'yu 1 olarak tanımlarken kare parçayı onun 1/2'si, 2x1 parçayı 1/4'ü ve 1x1 büyüklüğündeki parçayı da 1/8'i olarak tanımlamış. Böylece tam, yarım, çeyrek gibi kavramları kolayca görselleştirmiş.

Bu tip küçük parçalar olunca toplama ve çıkarma işlemleri de doğal olarak kolaylaşmış. Öyle ki 3x2 büyüklüğündeki parçayla 2x1'lik parça birleştiğinde, toplandığında ortaya çıkan sonuç da 4x2'lik bir parça oluyor.

Elmayla armudun toplarsak ne olacağını tahayyül edemiyorken, tahtaki rakamlar pek anlam ifade etmiyorken birkaç küçük LEGO parçasıyla her şeyi görebilmek eğitimdeki yaratıcı sürece de güzel bir örnek teşkil ediyor.

Görsel; Scholastic
Manşet görseli düzenlenmiştir.

| TASARIM


Bigumigu Yazarı
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM