Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

MasterCard Logosunu Yeniledi

Dijitalleşen dünya içinde MasterCard, fiziksel bariyerlerini değiştiren yeni bir logo kullanmaya başlıyor.

50 yıllık bir şirket olan MasterCard, 1996'dan bu yana kullandığı iç içe geçmiş iki çember tasarımını yenileyerek modern bir görünüme kavuşturdu. MasterCard'ın CMO'su Raja Rajamannar da yaptığı açıklamada MasterCard'ın insanlar tarafından marka ismine gerek kalmadan sadece logosuyla bile tanındığını dile getirdi.

Logo değişiminin altında ödeme sistemlerinin ve finansal işlerimlerinin artık kart ve ATM gibi fiziksel araçlardan uzaklaşarak dijitalleşe sistemlere uyum sağlama amacı yatıyor. Görece daha karmaşık görünen eski logoyu ikili venn şemasına dönüştü. Markanın fontu ise biraz daha küçülerek çağdaş bir yazı karakteriyle değiştirildi.

Yeni kurumsal kimlikliğini MasterCard'ın artık bir kart şirketi olmadığını irdeliyor. Bu değişim de MasterCard'ın Temmuz sonunda hizmete sunacağı dijital ödeme servisi Masterpass ile birlikte gerçekleşecek.

New York merkezli tasarım şirketi Pentagram tarafından hazırlanan bu kimlik hem logonun dinamizmine hem de marka isminden çok venn şemasının karakterine odaklanıyor. Raja Rahamannar, yeni logo ile birlikte markanın kendini "mastercard" olarak anma başlayacak olmasını ise C harfinin eskisi kadar önemli bi vurguya ihtiyaç duymamasıyla açıklıyor. Kart kelimesinin çağrısını fiziksel işlemler ve objeler olduğu için marka bu algıyı da dijitalleştirmeye yönünde ilerliyor.

Görsel: Pentagram

| TASARIM


Bigumigu Yazarı
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM