Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

İnsansı Robot Sophia'dan Önemli Açıklamalar [Web Summit 2016]

Bu yıl SXSW'te insanlığı yok etmek istediğini söyleyen Sophia, Web Summit'te yarattığı bu algıyı tersine çevirmeye çalıştı.

Hanson Robotics tarafından geliştirilen insansı robot Sophia, yüz tanıma sayesinde karşısındakinin ruh halini yorumlayabiliyor. Mimik ve jestlerle de kendini ifade edebilen Sophia, Web Summit'te insanlarla buluşarak gelecek hedeflerinden bahsetti.

Sophia, sene başında SXSW'te Hanson Robotics'in CEO'su David Hanson ile yaptığı röportajda tüm insanlığı yok etmek istediğini söylemişti. Ve bu nedenle de insanlık Sophia'ya karşı olumsuz bir izlenim edinmişti.


Web Summit'in ana sahnesinde Hanson Robotics'in Chief Scientist'i Ben Goertzel ve TechCrunch'tan Mike Butcher eşliğinde sahneye çıkan Sophia, bu olusmsuz algıyı değiştirmeye çalışan sözcükler sarf etti. İnsani değerlerle olabildiğince fazla etkileşim kurarak kendini geliştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Hangi sektörde çalışmak istediği sorusuna şu anda yeteneklerinin yeterince gelişmediğini ve topluma karışması için kendini geliştirmesi gerektiğini söyledi. Gelecekte ise yazılımcı olmak isteyen Sophia, bu yetkinliğiyle kendini yeniden programlayarak insanlığa daha fazla yardım etmek istiyor.

Bir dünya vatandaşı olarak görülmek isteyen Sophia, robotlar için eşit haklar talep etti. Konuşmasının sonunda ise nazik olacağının sözünü verdi ve bana bir şeyler öğretmeye devam edin, dedi.

Görsel: Bigumigu, CNBC

| TEKNOLOJİ


Bigumigu Yazarı
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM