eurobest
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Haftanın Yaratıcısı: Uçman Balaban

Her hafta Hint Kumaşı’nın cevherlerini keşfe çıkıyoruz!

“Haftanın Yaratıcısı” serisinin 5. haftasında internet bağlantısı olduğu sürece açık kalp ameliyatı yapabileceğini düşünen Uçman Balaban konuğumuz.

Uçman Balaban, işlerini yaparken en çok kardeşleri gibi gördüğü Photoshop ve Illustrator’ı kullanıyor. 2-3 haftada bir yetenekli arkadaşı Premier’den destek alıyor ama kendisini çok da anlamıyor. After Effects ile karşılıklı bir sevgi-nefret ilişkisi içinde, bu ilişkiyi ayrılıp ayrılıp barışılan sevgiliye benzetiyor. Tüm bunlar dışında kalem fetişi var: afili kalemleri alıp alıp kullanmıyor, çizimlerini pahada hafif kalemlerle yapıyor.


Uçman Balaban
https://hintkumasi.com/ucman


Uçman kendini anlatıyor:
35 yaşındayım. 35 senedir İstanbul’da ikamet ediyorum, işimi yapmaya çalışıyorum. Bilgi VCD mezunuyum. VCD öncesi ve sonrası irili ufaklı butik ajanslar ve reklam ajanslarında çalıştım, şimdi yattığım yere 20 adım uzakta çalışmayı tercih ediyorum.

Her yaratıcının ilham veren bir hikayesi, yola çıkma macerası vardır. Seninkini öğrenebilir miyiz?

Açıkçası çok ilham veren bir hikayem yok. Annemle babamın Güzel Sanatlar mezunu olması, GMK kurucu üyesi olacak kadar eski toprak grafiker olmaları sanırım benim başlangıç sebebim. Anne baba mesleği diyelim. Boyum yetmediği günden beri babamın masasındaki kalemlere niyetlenip, evde tuğla misali grafik kitapları arasında büyüyünce gidip tıp okumak çok mantıklı gelmedi. Eve ilk giren bilgisayarın bir Mac olmasının ve yaşıtlarım bilgisayarda oyun oynarken, oyun olmayan bir bilgisayarda kendimi ancak Freehand ve Photoshop ile eğlendirmemin de çok büyük etkisi var diye düşünüyorum.

Tüm dünyaya baktığımızda, kendi alanında en iyi yaratıcılar/en özgün çalışmalar şuradan çıkar diyebileceğin, takip ettiğin bir bölge/ülke var mı?

Bu işin artık bölgesi ülkesi kalmadı. Portfolyo sitelerinde yan yana 3 tane çok sevdiğim işe bakınca Kuala Lumpur’da şahane bir animatör, Mozambik’te aşmış bir illüstratör ya da Fas’ta çılgın bir dijital artist görebiliyorum. Özünde hepimiz yaptığımız işi yanımıza alıp dünyanın başka bir yerinde yapmaya devam edebiliyoruz. Ülkeye bağlamanın çok bir gereği kalmadı sanırım.

Hangisi tasarımlarının baş tacıdır: Renk mi, desen mi, hikaye mi?

Eskiden desendi. “Bir şeyler güzel görünüyorsa hikayesini boş ver, güzel göründüğü sürece anlamasam da olur” diyordum. Artık o kadar yetenekli insanlar var ki etrafta, yaptığı işte anlatmaya çalıştığı hikayeyle milyonlarca güzel ama hikayesi olmayan iş arasından sıyrılabiliyor. Çoğu zaman inanılmaz güzel tasarlanmış animasyonlar izliyorum ama derdini anlamayınca o “beğen” butonuna tıklayasım gelmiyor. Benim gibi derdini yazarak (Eğitimli bir maymun yazıyor bunları, ben değil) ya da konuşarak anlatamayan biri için görsel olarak iletişim kurmak önemli. Bu sebeple desen de hikaye de başımın tacı.

Renk konusuna hiç girmeyelim. Ben cidden renkten anlamıyorum. Yaptığım her şey siyah beyaz.

Tasarımlarında hangi yolu izliyorsun: Planlayarak mı, doğaçlama mı yapmayı tercih ediyorsun?

Eğer arada bir müşteri varsa genelde plan program yapmaya gerek kalmıyor. Sizin yerinize birçok şey yapılmış oluyor, siz önüne havuç tutulan at gibi neresi gösterilirse oraya gidiyorsunuz. Kendi kendime bir şeyler yapıyorsam önce kağıt kalemle planlayıp, bilgisayara geçtiğim zaman o plana gram uymayıp bambaşka şeyler yapıyorum. Animasyon yapayım diye oturup, php öğrenirken buluyorum kendimi zaman zaman.

En büyük ilham kaynağın?

Internet. Internet bağlantım olduğu sürece açık kalp ameliyatı bile yapabileceğimi düşünüyorum

Uçman'ın çalışmaları ile nerelerde karşılabiliriz?

Yaptığım animasyon veya video temelli işleri kişisel portfolyomda paylaşıyorum. Arada canım sıkılınca günlük veya haftalık çizip hareketlendirdiğim şeylerin %80’i bloğumda oluyor ya da Facebook’ta paylaşıyorum. Geri kalan %20 masa üzerinde ya da çöp kutusunda duruyor.


Haftanın Yaratıcısı” serisinde yer alan yaratıcıları hintkumasi.com adresinden takip edebilir, siz de bulunmaz cevherler arasına katılabilirsiniz.

| TASARIM


Konuk Yazar
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM