eurobest
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Haftanın Yaratıcısı: Selin Çınar

Her hafta Hint Kumaşı’nın cevherlerini keşfe çıkıyoruz!

“Haftanın Yaratıcısı” serisinin 4. haftasında “Dogs never bite me, just humans” diyen Selin Çınar’ı ağırlıyoruz.

Eskişehir doğumlu olan Çınar, işlerinde kullandığı malzemeleri duruma uygunluğuna göre seçiyor. 3 boyutlu işleri için akrilik, rapido, pastel, keçeli kalem ve bunlar dışında çeşit çeşit malzeme kullanıyor. Kolaj yapmayı, farklı materyalleri birbirleriyle uyumlu hale getirmeyi seviyor. Dijital ortamda yaptığı işleri eskiz halinde hazırlayıp, Photoshop’ta son haline getiriyor.


Selin Çınar
https://hintkumasi.com/axstone


Selin kendini anlatıyor:
Eskişehirliyim. 26 senedir burada yaşıyor ve okuyorum. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü son sınıf lisans öğrencisiyim. Okul dışında çalışıyor ve freelance işler yapıyorum. Yurt içi ve yurt dışı birçok sergiye katıldım ve 3 kişisel sergi açtım. Eskişehir’de minik bir atölyem var ve burada hala işlerimi üretmeye devam ediyorum. Grafik bölümünü kazandıktan sonra, freelance olarak kendi işime ağırlık verdim. İllüstrasyon yapmaktan keyif alıyorum. Zamanla uğraştıkça kendi stilimi yakaladım ve bunun üzerine odaklandım. Zaten bir sure sonra çalışmalarımdaki çeşitlilik artıyor ve kendiliğinden oluşmaya başlıyor. Bu da farklı şeylere olan yönelimlerimde kolaylık sağlıyor. İllüstrasyon ve grafik tasarım dışında fotoğraf ve müzik ile de ilgileniyorum.

Her yaratıcının ilham veren bir hikayesi, yola çıkma macerası vardır. Seninkini öğrenebilir miyiz?

Çizim yapmaya uzun süre önce başladım. Öyle özel bir hikayem yok.

Tüm dünyaya baktığımızda, kendi alanında en iyi yaratıcılar/en özgün çalışmalar şuradan çıkar diyebileceğin, takip ettiğin bir bölge/ülke var mı?

Takıntılı olduğum ya da “Evet, bu ülkenin sanatçıları çok iyi” diyeceğim bir yer yok. Yurtdışından Brian Luong, Yuri Shwedoff ve Florian Schomer, Türkiye’den ise Bülent Gültek, Uçman Balaban ve Hüseyin Özkan severek takip ettiğim sanatçılar arasında.

Hangisi tasarımlarının baş tacıdır: Renk mi, desen mi, hikaye mi?

Açıkçası çalışmalarımı hikaye odaklı yapmıyorum. İşlerimde desen ve renk dengeli. O yüzden bir bütün halindeler, biri olmazsa öteki de olmuyor.

Tasarımlarında hangi yolu izliyorsun: Planlayarak mı, doğaçlama mı yapmayı tercih ediyorsun?

Bazı işleri planlıyorum. Önce eskiz yapıyorum. Son halini bulana kadar kurcalıyorum. Bazen de oturduğum yerden rastgele iş çıkartıyorum. Genelde sağlıklı olanlar da doğaçlama işler oluyor. Bana göre tabii.

En büyük ilham kaynağın?

Huzurlu olan her yer ve tabii ki müzik.

Selin'in çalışmaları ile nerelerde karşılabiliriz?

Çeşitli dergilerde, albüm kapaklarında, internette, festival standlarında, sokakta. Hemen hemen her yere el atmaya çalışıyorum. Çizimlerimi genelde Instagram hesabımdan güncel olarak paylaşıyorum.


Haftanın Yaratıcısı” serisinde yer alan yaratıcıları hintkumasi.com adresinden takip edebilir, siz de bulunmaz cevherler arasına katılabilirsiniz.

| TASARIM


Konuk Yazar
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM