eurobest
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Haftanın Yaratıcısı: Sadi Tekin

Her hafta Hint Kumaşı’nın cevherlerini keşfe çıkıyoruz!

Bu haftaki mini söyleşimiz, sürrealist illüstrasyonlarıyla gönlümüzü fetheden Sadi Tekin.

Ankara doğumlu olup hayatına İzmir’de devam eden Sadi Tekin, gün gelmiş üniversiteyi kazanıp hepimiz gibi İstanbul’un kapısını çalmış. Tekin’in üretirken malzeme konusunda pek sıkıntı çekmediği kesin, zira sanatçının kağıt ve Wacom’u dışında geri dönüşümlü Chipotle peçete ve hatta beyaz leblebi üzerine yaptığı çalışmaları bulunuyor.

2008 yılında Bigumigu Milli Takım Sponsor Reklam Ödülleri için tasarlanan ödülümüzde de imzası olan Tekin'e fırsat bu fırsat tekrar teşekkür ederiz.


Sadi Tekin
https://hintkumasi.com/saditekin


Sadi kendini anlatıyor:
Günümüzden yıllar evvel bir sabah erkenden Ankara'da hayata gözlerimi yummuşum. Sonra açıp tekrar yummuşum. Sanırım ilk anda gördüklerime pek inanamamışım. Gerci hala daha bu durum çok değişmiş değil. Daha sonra, henüz çok da kendime gelmeden İzmir'e taşınmışız. Bu vesileyle ben de biraz deniz, biraz Ege, biraz İzmir çocuğu olarak büyüdüm doğal olarak. Tahmin ediyorum İzmir'e taşınmamla birlikte benim sanat hayatım da başlamış. Sanatımın ilk örneklerini, tıpkı mağara duvarlarına av sahneleri çizen ilkel atalarım gibi gardrop kapılarına hayali otomobiller çizerek vermişim. Buna rağmen dayak yemememden cesaret alıp zamanla bir takım deneysel çalışmalar neticesinde kağıt üzerine çizimler yapmaya başladım. Gerçi hala daha bu durum da çok değişmiş degil.


İlkokul çağlarında yaptığım Zihni Sinir çizimlerimi, ortaokul-lise dönemimde yaptığım okul tiyatro afis dekor tasarımı çalışmalarımı takiben Marmara Üniversitesi GSF Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde okumaya başladım. Bir yandan da eski adi HIBIR olan, HBR Maymun dergisinde karikatür çizdim 4 sene. 1998 yılında mezun olup bir süre çeşitli kurum ve kuruluşlarda ürün tasarımcısı ve illüstrator olarak çalıştım. Aşağı yukarı 8 sene süren bu dönemde çalıştığım her firma bir şekilde ya iflas etti, ya sektör değiştirdi. (Şaka yapmıyorum) Çalışacak başka yer kalmayınca 2006 yılında Kuzguncuk'ta serbest çalışmaya başladım. Gerci hala daha bu durum da çok değişmiş değil. Ta ki 2011 Genel Seçimlerine kadar. Kuzguncuk Çınaraltı Cafe'de seçim sonuçlarını izlemeye başlamamla "Yeter lan, gidiyorum ben!" diye masaya yumruğumu vurmam 10 dakika sürdü, New York'a uçmam ise 8 ay kadar. 2012 Mart'ında New York'a ayak basmıştım. O zamandan beridir de ağırlıklı illüstrasyon projeleri olmakla birlikte, bazı 3 boyutlu baskı takı/obje tasarımları, canavarlar ve kediler gibi meşgaleler arasında (bakalım bu cümleyi toplayabilecek miydi?) bir yandan da bütün çizimlerini bir yük gemisinde seyahat ederken hazırlayacağım bir büyük sergi projesi için hazırlıklar yapmaktayım.

Her yaratıcının ilham veren bir hikayesi, yola çıkma macerası vardır. Seninkini öğrenebilir miyiz?

Emin değilim; ne oldu da bu çocuk böyle oldu, her çocuk bir dönem resim yapmaya meraklıdır da bazıları bunu nefes almak gibi, bir yaşama sebebi haline getiririn bir cevabı varsa da ben bilmiyorum. Ama nasıl hevesli bir çocuğun hevesi kırılmazın cevabını biliyorum, yaşadım. O bahsettiğim gardrobun üzerinde hala kazıdığım otomobil çizimi durur, okul defterlerime yaptığım çizimlere ne öğretmenlerim ne ailem bir laf etmiştir, yani "oku adam gibi bir mesleğin olsun, çizim zaten yaparsın" demediler bana hiç. "Üniversite sınavlarına girmeyeceğim ben, güzel sanatlar için sadece ÖSS yetiyor, yetenek sınavıyla gireceğim" dediğimde kıyamet kopmadı, ayılıp bayılan olmadı evde. Bundan ötesini hiç hatırlamıyorum, bilincim yerinde değildi, hala da kapalı olduğunu söyleyebilirim.

Tüm dünyaya baktığımızda, kendi alanında en iyi yaratıcılar/en özgün çalışmalar şuradan çıkar diyebileceğin, takip ettiğin bir bölge/ülke var mı?

Ülkelere, sınırlara inanmıyorum.

Çalışmalarında kullandığın malzemeler?

En sevdiğim çizim aygıtım yaklaşık 20 senedir kullanmakta oldugum bordo renkli, ince gövdeli, orijinal Rotring 0.3 kursun kalemim. Her işimin başı kendisidir mutlaka. Dolayısıyla da klasik bir kağıt üzeri el çizimciyim. Şimdiye kadar hep renklendirmeyi Photoshop'ta yapıyordum ama son yıllarda illüstrasyonlarımı daha büyük ve renkli olarak bitirmeyi seviyorum. Bu yüzden yine üniversite yıllarımın malzemeleri olan Ecoline ve Rapido'lara geri döndüm. Büyük aşk yaşıyoruz.

Bunun dışında yeni şeyler denemeyi çok seviyorum. Uzun zamandır bir mimar/illüstrator klasiği olan peçete üzeri illüstrasyonu azacık geliştirdim ve ideal kalem/peçete ikilisini keşfettikten sonra (Pilot g-tec c4/geri dönüşümlü Chipotle peçeteleri) bu işleri iyice detaylı ve renkli yapmaya başladım. Sırf bunun için Marker set aldım.

Bir de beyaz leblebi üzerine yaptığım “Mr.Chickpea” serisi yarı otoportre bir projem var. Her şey bir gün beyaz leblebilerin üzerindeki minik burunları keşfetmemle başladı.

Dijital dünyada da Wacom tabletim hariç, iPad ve iPhone'u epey kullanıyorum. Baya ciddi çizim programları var. iPhone'la çektiğim fotoğrafların üzerine manipülasyonlar yapıp epey eğleniyorum. Hatta “Monsters of New York”u da ilk olarak iPhone'da baslayıp bir süre o şekilde devam etmiştim.

Hangisi tasarımlarının baş tacıdır: Renk mi, desen mi, hikaye mi?

Tek ve kısa bir cevap vermem gerekirse buna hikaye diyebilirim. Aslında geri kalan her şey, hikayeyi anlatmak için bir araçtır.

Tasarımlarında hangi yolu izliyorsun: Planlayarak mı, doğaçlama mı yapmayı tercih ediyorsun?

İş eğer müşteriden geliyorsa zaten bir brief vardır, onun üzerinden araştırma ve eskizler yapılır, eskiz üzerinden mutabik kalındığı noktada da nihai çizimlere geçilir. Bu zaten genel prosedür. Onun dışıda eğer kendime çiziyorsam çoğu zaman çizdiğim şey gözümün önüne geliyor. Bu biraz bir konuya odaklanmak ve çalışmakla ilgili. İlham; ya el kağıt üzerindeyken ya da kafa konu üzerindeyken gelir.

En büyük ilham kaynağın?

Kağıt ve kalem.

Sadi'nin çalışmaları ile nerelerde karşılabiliriz?

İnternette, en çok kendi hesaplarımda. Instagram neredeyse benim için bir çizim bankası. Yaptığım her şeyi unutmamak için orada topluyorum diyebilirim. “Monsters of New York”u da ağırlıklı olarak Facebook'tan paylaşıyorum.


Haftanın Yaratıcısı” serisinde yer alan yaratıcıları hintkumasi.com adresinden takip edebilir, siz de bulunmaz cevherler arasına katılabilirsiniz.

| TASARIM


Konuk Yazar
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM