eurobest
Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Haftanın Yaratıcısı: Murat Kalkavan

Her hafta Hint Kumaşı’nın cevherlerini keşfe çıkıyoruz!

Haftanın Yaratıcısı serisinin 6. haftasında konuğumuz Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar mezunu Murat Kalkavan. Aralarında Medina Turgul - DDB, Tribal Worldwide, Alice BBDO, Concept, Leo Burnett, Rafineri ve TBWA\İstanbul'un da bulunduğu reklam ajansları için çalışmalar yapan Murat'ın dijital oyun projeleri için yaptığı illüstrasyonlar da bulunuyor. Murat'ı ilk defa bizim haberini yaparak duyurduğumuz Anatolian Rock Revival Project projesi için yaptığı poster işiyle de tanıyoruz.


Murat Kalkavan
https://hintkumasi.com/muratMurat kendini anlatıyor:

1983 İstanbul doğumluyum, 2003 yılında girdiğim Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden güç bela mezun oldum.

Yine öğrencilik yıllarımın ilk senelerinden itibaren Türkiye’deki çeşitli reklam ajanslarına illüstrasyonlar hazırlayarak freelance kariyerime başladım. 2012’den beri de çeşitli (özellikle bağımsız) oyun projelerinde görsel tasarım çalışmaları yapıyorum.

Her yaratıcının ilham veren bir hikayesi, yola çıkma macerası vardır. Seninkini öğrenebilir miyiz?

Çocukluğumdan beri çiziyorum ama ablamın yaptığı yağlı boya resimlerin bana çizim yapmayı daha da sevdirdiğini düşünüyorum. Yakın çevrede ya da ailede sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenen birilerinin olması çocukları da motive ediyor sanırım. Bir de babamın anlattığı Laurel&Hardy hikayelerinin de bu sürece katkısı olmuştur.

Tüm dünyaya baktığımızda, kendi alanında en iyi yaratıcılar/en özgün çalışmalar şuradan çıkar diyebileceğin, takip ettiğin bir bölge/ülke var mı?

Çeşitli ülkelerden çok çarpıcı işlerle karşılaşıyorum, beğenilerim de benimle birlikte değişiyor. Son dönemlerde Jack Teagle, Ana Galvan, Gizem Vural, Magoz, Tom Haugomat, Şerif Karasu'nun işlerini ilgiyle takip ediyorum.

Hangisi tasarımlarının baş tacıdır: Renk mi, desen mi, hikaye mi?

Renk ve deseni hikayeyi güçlendirmek için kullanıyorum diyelim.

Tasarımlarında hangi yolu izliyorsun: Planlamayı mı, doğaçlama yapmayı mı tercih ediyorsun?

Değişiyor. Aklıma gelen fikir yüzümde ebleh bir tebessüm oluşturduğunda çizmeye başlıyorum, üzerinde çalışırken fikir kendi kendine değişiyor, evriliyor, gelişiyor. Kendimi kaygılardan arındırıp serbest bırakmaya çalışıyorum, bununla birlikte ortaya çıkan rastlantısallığın etkisini seviyorum.

En büyük ilham kaynağın?

Yalnızlık (Böyle söyleyince de çok arabesk oldu).

Murat’ın çalışmaları ile nerelerde karşılaşabiliriz?

Basılı reklam illüstrasyonlarında, bağımsız oyunlarda ve bazı etkinlik posterlerinde karşılaşabilirsiniz. Yakın zamanda vizyona giren “Ali Baba ve 7 Cüceler” filmindeki cücelerin karakter tasarımları da bana ait.

Bir de geliştirmekte olduğumuz bir kart oyunumuz var, oyunbazlık seviyorsanız Facebook sayfasından takibe alabilirsiniz.


Haftanın Yaratıcısı” serisinde yer alan yaratıcıları hintkumasi.com adresinden takip edebilir, siz de bulunmaz cevherler arasına katılabilirsiniz.

| TASARIM


Konuk Yazar
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM