Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Güneş Gördükçe Hayat Bulan Yosun Bazlı Mürekkep

Biyolojiyi sanatla buluşturan Living Ink kalemlerle yaptığınız tasarımlar, içerisindeki yosunlar ve bakteriler üredikçe aşama aşama görünür hale geliyor.

Su yosunu ve bakteri (zararsız siyanobakteriler) bazlı mürekkebi geliştiren Living Ink Teknologies ekibinin yola çıkarkenki asıl amacı; yazıcılarda kullanmak üzere yosun bazlı, çevre dostu, sürdürülebilir bir mürekkep alternatifi yaratmakmış. Bu amaç uğruna araştırmalar ve denemeler yapan ekip, bir anda elinde başka bir buluşla kalıyor: Güneş gördükçe hayat bulan doğal bir mürekkep.

Living Ink” adını verdikleri yosun bazlı mürekkeple dolu keçeli kalemlerle yaptığınız çizimler, kağıt üzerinde güneş gördükçe, birkaç gün içinde görünür olmaya başlıyor. Living Ink kalemler çok az miktarda siyanobakteri, su yosunu, klorofil içeriyor. Güneş ışınlarına maruz kalan su yosunu ve bakteriler çoğalıyor ve zamanla klorofil sayesinde yeşil renkte görünür olmaya başlıyorlar.

Kalemlerdeki materyallerinin içinde aynı zamanda kaybolan mürekkep de bulunuyor. Bu da, kağıt üzerinde yaratacağınız deseni ilk etapta çizebilmenize yarıyor. Bir süre sonra kayboluyor ama canlanarak geri gelmek üzere…


Pembe kalemlerin içinde, ilk 1-2 günde belirginleşen, daha hızlı üreyen organizmalar bulunuyor, mavi kalemdeki yosun ve bakteri kültürü 3-4 günde görünür hale geliyor. Kalemler bu şekilde, 2 aşamalı, sırasıyla beliren desenler, figürler, yazılar tasarlamayı mümkün kılıyor.

Ekibin, “Dünyanın İlk Timelapse Mürekkebi” diye sundukları kalemlerle yaptığınız resmi bitirdiğinizde jeloz ya da agar adıyla bilinen beslenme kültürüyle doldurulmuş camla kaplı çerçeveye yerleştiriyorsunuz ve tasarımınızı güneş gören bir yere koyuyorsunuz. Birkaç gün içinde de çizgileriniz ortaya çıkmaya başlıyor.


Resmi çerçeveden çıkardığınızda su yosunu ve bakteriler zamanla ölüyorlar ancak resminiz bozulmadan, solmadan kalıyor. Ekibin ilk yaptığı örnekler, 2 yıl geçmesine rağmen hala yemyeşil.

Kickstarter’da 15.000 dolarlık fon arayışında olan Living Ink için ön sipariş vermek mümkün. 30 dolar karşılığında kalemler ve diğer gerekli malzemeler gönderiliyor. Teslimat için ön görülen tarihse önümüzdeki Mart ayı.


Görsel; kickstarter
| TASARIM


Konuk Yazar
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM