Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Gökkuşağını Ödünç Vermek [Cannes Lions 2017]

Skittles, Londra'daki Onur Yürüyüşü için desteğini göstermek amacıyla kendi gökkuşağından vazgeçti.

Şekerleme markası Skittles, absürde yakın reklamcılık anlayışı ve gökkuşağını temel alan marka kimliğiyle tanınır. Gökkuşağını bu kadar ön planda kullanan bir başka grup ise LGBT dernekleri. Bu nedenle Skittles, Londra'daki onur yürüyüşü için gökkuşağını ödünç vermeye karar vermiş çünkü o gün tek dikkat çekenin LGBT gökkuşağı olması gerektiğine karar vermiş. Rol çalmak istememiş denebilir yani.

Markanın siyah-beyaz bir kurumsal kimlikle yayınladığı mektupla ve bir videoyla bu karar açıklanmış. Açıklamanın ardından da Skittles klasik kırmızı ambalajını da siyah-beyaz bir ambalajla değiştirmiş ve bunu tüm basılı ve açık hava işlerinde kullanmış. Dijital panolarda renkliden renksize geçiş hareketli bir şekilde sunulurken Pride için de özel Skittles standı hazırlanmış.

Bu kadar da değil. Kampanya için paket içerisindeki şekerlemelerde bile gökkuşağı renklerinden vazgeçilmiş, bildiğimiz Skittles renkleri bembeyaza dönüşmüş. Bu sınırlı üretim gökkuşaksız Skittles paketleri Pride sırasında dağıtılmış. Hatta daha sonra süpermarket zinciri Tesco da LGBT topluluğuna olan desteğini göstermek için, ürünü ülke çapındaki marketleri için sipariş etmiş.

adam&eveDDB tarafından yaratılan ve #OneRainbow (Tek Gökkuşağı) etiketiyle desteklenen kampanya, Skittles'ın LGBT'ye verdiği desteği yüksek sesle duyurmakla kalmıyor, marka imajını da yükseltiyor. Sosyal medyada büyük beğeni toplayan kampanya; reklam çevrelerinde iyi tepkiler alıyor. Nitekim çalışma Cannes Lions'da da Outdoor / Açık Hava kategorisinde Gold Lion kazandı. Markanın rol çalmayayım derken başrole çıktığı bile söylenebilir bu işle.

Künye:
Reklamveren: Mars/Wrigley
Marka: Skittles
Reklam Ajansı: adam&eveDDB
Yetkili Yaratıcı Yönetmen: Ben Priest
Yönetici Yaratıcı Yönetmen: Ben Tollett, Richard Brim
Yaratıcı Ekip: Matt Fitch, Mark Lewis
Entegre Yapım: Maebh Kelly
Deneyim Yapım: Emilie Verlander
Proje Yöneticisi: Caroline Tripp
Müşteri Direktörü: Brittany Lippett
Müşteri Yöneticisi: Matt Dankis
Planlama Bölüm Başkanı: Jessica Lovell
Planlama: David Mortimer
Tasarım: Stanley's King Henry
Tasarım Bölüm Başkanı: Alex Fairman
Medya: Mediacom
İçerik Yapım: cain&abel

Görsel: The Drum

| REKLAM


Bigumigu Yazarı
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM