Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Doktor Randevu Uygulaması ZocDoc'un Yeni Kurumsal Kimliği

Doktor ve hasta arasında iletişim kuran ve randevu almayı sağlayan ZocDoc, 80 dolarlık logosunu terk ederek yeni kurumsal kimliğini açıkladı.

ABD'deki sağlık sistemi, ülkemizdekine göre ciddi farkları içinde barındırıyor. Hangi doktora gideceğini seçmek de genellikle arkadaş veya tanıdık doktorların referansları üzerinden ilerliyor. Hatta her iki hastadan birisi önerilen doktoru internette araştırıyor ve sonrasında kesin kararını veriyor.

Hastaların karar verme ve randevu alma aşamasında devreye giren girişim ZocDoc, doktorlar ve hastalar arasında bir iletişim köprüsü kuruyor. Böyle hem iletişim hem de referans süreci tek bir noktada toplanıyor. 2007'de kurulan ZocDoc'un kurumsal kimliğinde şaka gibi bir detay da yer alıyor. Şirketin ilk logosunun tasarımı için 80 dolarlık bir bütçeleri varmış. Ve logonun tasarımcısı da Helvetica'yı biraz rötuşlayarak ZocDoc'a sunmuş. Pazarlama departmanı başkan yardımcısı Richard Fine da "Bu bütçeyle bu kadar olur." minvalinde yorum yaparak esprili bir dille söylenemeyen gerçekleri dile getiriyor.

Bu hafta ZocDoc, logosundan başlayarak tüm kurumsal kimliğini yeniledi. Wolff Olins imzalı çalışma, Z harfine bir karakter kazandırıyor ve logonun iki yanına koyduğu minik noktaları göze dönüştürüyor. Sağlık sektörü gibi ciddi ve insanın karartabilecek konularla bezeli bir dünya içerisinde arkadaş canlısı ve sevimli bir karakter kazandırılıyor.

Snapchat'in logosu gibi farklı mizaçlara bürünebilen yeni logo sağlık alanında şirketler arasında eğlenceli kimliğiyle artı değer yaratıyor. Aynı zamanda sarının baskın olduğu renk paletiyle de mavi ve yeşilin hüküm sürdüğü sağlık alanında ayrışmayı başarıyor.
Görsel; ZocDoc

| TASARIM


Bigumigu Yazarı
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM