Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Cinsiyetçiliğe Karşı Çıkan 12 Güçlü Reklam Kampanyası

Cinsiyetçiliğe ve eşitsizliğe karşı birleşen markaların hazırladığı birbirinden iddialı reklam kampanyalarını sizler için bir araya getirdik.

d

Son dönemin yükselen trendleri arasında cinsiyet rollerinin getirdiği tek tipçi algıları yıkmaktan yana reklam kampanyaları yer alıyor ve her geçen gün daha çok marka bu akıma katılıyor. Bu haberimizde cinsiyetçilik karşıtı hareketin güçlü temsilcilerini sizler için bir araya getirdik.

Geçtiğimi günlerde Unilever’in Cannes Lions’da başlattığı #unstereotype hareketiyle birlikte cinsiyetçiliği ve kadın-erkek eşitsizliğini ortadan kaldırmaya yönelik kampayalara yöneleceğini ve basmakalıp normlardan uzaklaşacağını sizlere duyurmuştuk.

Axe - Find Your Magic ile ideal erkek kavramından uzaklaşıp büyük başarı yakalayan, Broke Bond Red Label - 6 Pack Band kampanyasıyla trans bireylere karşı bakış açısını sorgulatarak Cannes Lions 2016’da Glass kategorisinde Grand Prix’i kucaklayan ve pek çok markayı aynı çatı altında buluşturan Unilever, sözünün arkasında durduğunu Dove için hazırladığı Beauty On Your Own Terms kampanyasıyla ve #MyBeautyMySay söylemiyle güzellik kavramını farklı dış görünüşlere sahip, spor yapan kadınlar eşliğinde gösteriyor.

AXE - Find Your Magic

Ajans: 72andSunny

Dove US - Beauty On Your Own Terms #MyBeautyMySay

Ajans: Ogilvy & Mather

Broke Bond Red Label - 6 Pack Band

Ajans: Mindshare Fulcrum Mumbai

Knorr için hazırlanan #LoveatFirstTaste'de ise değişmekte olan evlilik kavramını, aşk ve kadın-erkek ilişkisine farklı açıdan yaklaşıp yemekle işliyor.

Knorr - Love at First Taste

Ajans: MullenLowe U.S.

#KızGibi kampanyasıyla ses getiren P&G markası Orkid, kadınların ergenlikte spor yapmaları için desteklenmesi, özgüvenlerini kaybetmemeleri için cesaretlendirilmesi gerektiğini vurgulayan #KızGibi - Oyuna Devam kampanyasıyla yoluna devam ediyor.

2016 Rio Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil edecek olan ve Orkid’in desteklediği 23 yaşındaki milli tekvandocu Nur Tatar da, 17 yaşından önce sporu bırakma eğiliminde olan kızları verdiği mesajla asla pes etmemeleri için yüreklendiriyor.

Orkid #KızGibi - Oyuna Devam

Ajans: Leo Burnett Chicago

Cannes Lions’da iz bırakan reklam kampanyalarıyla devam edecek olursak, Lübnan’daki adetler ve dini inanış sonucu bir tabu halini alan, çocuk yaşta evlendirilen kızlara dikkat çeken ve bu kabul edilemez, çağdışı gelenekten artık vazgeçilmesi gerektiği mesajını veren Gold Lion kazananı KAFA - Legally Bride kampanyasından bahsetmeden geçemeyiz.

KAFA - Legally Bride

Ajans: Leo Burnet Beirut

Cilt bakımı markası SK-II’nin Gold Lion ödüllü Marriage Market Takeover kampanyası Çin toplumunda 25 yaşına gelmeden zorla evlendirilen kızların hayatına ışık tutarken, Make Love Not Scars organizasyonu için hazırlanan ve yine Gold Lion ödülüne layık görülen Beauty Tips by Reshma kampanyasında, kayınbiraderi tarafından yüzüne asit dökülen ve hayatı kararan Hindistanlı Reshma Khureshi’nin verdiği ''makyaj tavsiyeleri'' kendi ağzından anlatılıyor.

SK-II - Marriage Market Takeover

Ajans: Forsman & Bodenfors Goteborg

Make Love Not Scars - Beauty Tips By Reshma

Ajans: Ogilvy India

Çamaşır yıkamanın yalnızca kadınlara ait bir görev olmadığını anlatan Ariel’in #ShareTheLoad kampanyası ve Guinness’in Rugby Dünya Kupası için Galli eşcinsel rugby oyuncusu Gareth Thomas’ın takım arkadaşlarına açılma hikayesini anlatan Never Alone, Cannes Lions’ın Gold Lion ödüllü diğer kampanyaları olarak dikkat çekiyor.

P&G India

Ajans: BBDO India Mumbai

GUINNESS - Never Alone

Ajans: AMVBBDO London

Cannes Lions 2016 dışındaki kampanyaları değerlendirecek olursak 2016’nın şimdiye kadarki güçlü kampanyaları arasında büyük beden kadınların başarıya ulaşması için hiçbir engel olmadığını söyleyen JC Penney’nin #HereIAM ve hijyenik ped markası Bodyform’un kadınları hiçbir kanın durduramayacağını anlatan Blood kampanyasını gösterebiliriz.

JCPenney - HERE I AM

Ajans: mcgarrybowen

Bodyform - Blood

Ajans: AMVBBDO London

Görsel: YouTube

| REKLAM


Bigumigu Yazarı
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM