Yaratıcı bünyeler için günlük besin kaynağı

Casey Neistat, CNN Çatısı Altında Günlük Haber Programına Başlıyor [Cannes Lions 2017]

Film yapımcısı ve YouTuber Casey Neistat, CNN'e sattığı şirketi Beme'in yeni içeriği ve gelecek planları hakkında ilk kez konuştu.

YouTube'un ünlü içerik üreticilerinden ve film yapımcısı Casey Neistat'ı SXSW 2017'de de dinlemiş, hatta Austin sokaklarında karşılaşmıştık da. Casey Neistat'ın geçmişini, kariyerindeki kilit projelerini SXSW yazımızdan okuyabilirsiniz.

Casey, Cannes Lions'a ise CNN'in başkanı Jeff Zucker ve küresel pazarlama yöneticisi Lucinda Barlow ile birlikte katıldı. Programı incelediğimiz zaman da bu isimlerin yan yana olmasından Casey'nin Kasım 2016'da CNN'e sattığı şirketi Beme'in geleceği ve CNN'deki rolü hakkında konuşulacağını tahmin etmiştik. SXSW'teyken bu satışla birlikte neler yapacağı hakkında fikri olmadığını söylemişti. O günden bu yana geçen sürede vloglarında kimi zaman CNN ve Beme hakkında bilgiler vermişti. Örneğin birkaç YouTuber'la anlaşmış ve Beme çatısı altına almıştı.

Cannes Lions'ta yapılan açıklamayla birlikte Beme'in günlük haber yayını uygulamasına dönüşeceği duyuruldu. Ancak bu geleneksel bir haber kanalı olmayacak. Tıpkı Neistat'ın vlogları gibi, dijitalliğin içinde yaşayacak. Geleneksel medya şirketi olan CNN'in Vice, BuzzFeed gibi dijital medya devleriyle yarışmak adına attığı bu adım oldukça kritik.

Milenyum jenerasyonu odak alınarak gelecek haftalarda yayınlanacak olan bu uygulama başlangıçta haftada 4 gün yeni video yayınlayacak. İlerleyen dönemde ise haftanın her günü yeni video yayınlanacak. Videolar ortalama 10 dakika uzunluğunda olacak ve flaş haber gibi içerikleri barındıramayacak. Bunun yerine Neistat, kültürün içine dalacaklarını ve toplumsal sorunlara yer vereceklerini söyledi. Bu yönüyle de BuzzFeed, Vice ve Vox gibi yayınların içeriklerine oldukça parelellik gösteriyor.

Casey Neistat şu anda her gün 5 milyon izlenmeye erişebiliyor. CNN ise, Nesitat'a daha fazlasını vadediyor. Beme'in neler yapacağını ise birkaç hafta içinde hep birlikte göreceğiz.

Görsel: Casey Neistat

| POPÜLER KÜLTÜR


Bigumigu Yazarı
Bunlar da ilginizi çekebilir
REKLAM